

Pájecí cín
Zdravím.
Nikdy jsem to neřešil a nosil mi ho kamoš.
Už došel.
Poradite jaky koupit na takove to domací bastění?
Má cenu kopovat na ali?
Nebo hadex mám kousek od baraku.
https://www.hadex.cz/hledat/?search=P%C3%A1jka+trubi%C4%8Dkov%C3%A1
Nebo GME.
https://www.gme.cz/vysledky-vyhledavani?search_keyword=C%C3%ADnov%C3%A1+p%C3%A1jka&page=1
Kúp si ho radšej tu jak na ali, trebars na tme.eu. Na aliexpresse je to častokrát lotéria a máš velkú šancu že kúpiš nejaký pančovaný čo obsahuje viac olova jak cínu, na youtube nájdeš kopu testov takýchto cínov, hlavne tie lacné sú nič moc.
Pokud yam bude víc olova, bude to OK. Naopak i ten, kde uvádí, že je olovo bude bez olova.
Bezolovmaty cin potřebuje na pájení vyšší teploty.
Máte to otočené. Vyšší procento olova zvyšuje pružnost cínu, čistý cín je poměrně křehký, ale také zvyšuje bod tání. S cínem o obsahu 60% Pb se hůře pájí.
Psal jsem, že bezolovnaty potřebuje vyšší teplotu než cin s olovem. Ten se u nás dá koupit také, ale pouze pro živnostníky.
Asi máte pravdu, vycházel jsem z toho, že cín má nižší bod tání než olovo, proto cín 60/40 se pájí lépe, než cín 40/60. U bezolovnatého cínu teplotu zvyšují příměsy vněm přidané. Na e-shopu se zatím ještě olovnatý cín dá koupit.
Cín z odkazu má průměr 1mm, to je na bastlení docela dost.
Přesně tak.. Známý si ho z ali koupil a divil se, že s ním nejde pájet. Analýza ukázala, že číňan si to spletl a poměr Sn/Pb je přesně otočený
Otočený poměr se taky používá, jako klempířský cín.
Koupim ten na hadexu, link od jezekhifi.
Osobně bych koupil cín s poměry Sn60/Pb40.
Jenze ten jako soukroma osoba/koncovy uzivatel uz nekoupite - nesmi vam prodat, protoze FUJ! zle zle olovo. Jako firma jeste muzete, nez zakazou i jim.
(jeden z nejdebilnejsich prikazu/zakazu EU vubec - a to jsem jinak silne pro-EU orientovany)
Zatím se ještě dá koupit, pro zajimavost jsem se podíval na e-shop a hned jsem našel nějakej polskej.
Dle platnych zakonu to ale muzes koupit uz jen jako "firma", ne jako "soukroma osoba". V maloobchode plati uz asi rok nebo dva zakaz. Jako - je mozne ze na to nekde kaslou a prodavaji vesele dal i "koncakum", ale smrdi to pruserem. A ano - je to neskutecne debilni.
Těch debilit by se našlo více, bohužel.
dobré vědět. já si říkal, proč to všude z gme a spol zmizelo.
tak si na firmu koupím malou špulku 60/40, to bude navždy stačit.
Mal si reagovať k kúpu dávno v predstihu.
Osobne "olovený" cín na špuľkách vybavený kolofonou roky používam, o.i. ako klzné mazivo pod ucpávky vodovodných ventilov utiahnutý matkami okolo hriadeľa.
Cín s obsahom klzného olova sa deformuje pod tlakom matky okolo hriadeľa a tesní roky-rokúce bez slzenia pri manipulácii s manuálnymi kohútmi točiek.
https://lnk.sk/mxn5
Hustýýý.
Oni se v EU poučili z prezidentovy metody jak vyzrát na žárovky (pamatujete jistě na výrok pana Klause, že si nakoupí stovky na zbytek života, což snad nebude tolik kusů, a nemusí ho takový zákaz zajímat) a ty zákazy nezveřejňujou předem. Obvykle se o tom člověk dozví, až když něco shání a je mu divné, že to zmizelo z obchodů.
Mimochodem, jak je to třeba se zákazem rtuti ve zdrojích světla? Měla být zakázaná někdy nedávno (06/2019 nebo 06/2020), rozmyslela si to EU, nebo to jenom tají, abychom si nenakoupili zářivky do zásoby? (a to co je teď v obchodech je výprodej.)
Za minulého režimu bylo zvykem nakupovat si všechno do zásoby, protože byl běžně všeho nedostatek (mělo to své výhody, že stačilo šáhnout do šuplíku, akorát plánovačům to komplikovalo práci, protože to dost deformovalo poptávku). Za mého mládí byla taková veselá doba, že bylo všeho dost, nebylo potřeba si dělat zásoby, protože bylo všechno, i kdyby se to mělo extra objednávat, prakticky hned. Dneska aby člověk zase myslel na to, co bude ne až dojde aktuální balení, ale až dojde to, co je zatím nerozdělané. Já teda naštěstí mám cínu zásobu, díky tomu, že jsem za mladých let nakoupil dvě půlkilovky a protože tu druhou jsem nemohl najít (ani jsem ji nehledal, myslel jsem, že došla ta druhá), tak jsem ještě něco nakoupil dlouho před tím, než jsem o nějakém budoucím zákazu věděl.