Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Opalování dřeva

Opálil jsem dřevo metodou "jen tak lehce".Ale mám teď problém že na omak pořád špiní.Několikrát jsem otíral hadrem.Máte radu jak se špinění zbavit?Díky

Jen pro rozšíření obzorů - proč jsi to opaloval, když na to potřebuješ sahat?
Já mám zkušenosti s opalováním, když se dřevo dává do země, trochu to prodlouží životnost. Ale jaké jiné opalování se dělá a proč?

https://www.drevostavitel.cz/clanek/japonska-technika-ochrany-dreva

Vlastnosti opáleného dřeva
Vytvořená zuhelnatělá vrstva na dřevěných výrobcích zajišťuje dostatečnou ochranu před venkovními vlivy počasí.
Do takto ošetřeného dřeva se už také jen stěží dostanou dřevokazné houby a hmyz.
Zajištěna je také tvarová stálost materiálu a dlouhá životnost, která se pohybuje okolo 50 let. Například fasáda nového rodinného domu, která je zhotovena z opalovaného dřevěného obkladu, se v Japonsku realizuje jejich majitelům jedenkrát za život.
Opálené dřevo také snižuje riziko vzniku požáru, protože jednou ohořelá vrstva dřeva je hůře zápalná.
Další výhoda tohoto povrchu je stálost zuhelnatělé vrstvy. Po dobu životnosti výrobku není nutné jeho povrch natírat ochrannými prostředky.

A pokud je to provedeno správně, tak se na to samozřejmě sahat může, aniž by to cokoliv ušpinilo...

zdravim, chci opalovat vyvyšene zahony. hodlam to udělat na fest, tedy zuhelnatění.můžu to pak přeletět pásovou bruskou, nebo musim kartáčovat ? a prosim o radu. Mama dřevo smrk. Mám ho nejdřív obrousit, spálit. Nebo spálit a brousit . Z každém případě po spálení ho musím polít vodou ne ? A poslední otázka, po opálení ho musim mořit , lakovat nebo s nim něco dal dělat ? Diky za rady.

Brousit před opalováním je nesmysl, zbytečná práce.

Po opálení je potřeba kartáčovat - tím se dostane pryč jen to shořelé, bruskou by se to rovnalo.

Pokud je opáleno pořádně, není třeba natírat a na vzduchu to vydrží dlouho. Pokud to ale bude pro záhon (kontakt se zeminou, zalévání), natřel bych to olejem a zevnitř bych to vyložil nějakým igelitem, abych zabránil přílišné vlhkosti.