Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Řetězení kompresorů

Je vztah počtu řetězených kompresorů (tj. výstup prvního je připojen do sání druhého) a tlaku lineární? Něco mi říká, že u nestlačitelného média to smysl dává, ale jelikož v mém případě se jedná o plyn hustota plynu na výstupu je jiná nežli na vstupu.

Formulováno do ano/ne otázky:
Uvažujme 2 kompresory.
Tlak každého z nich samostatně se ustálí na 1 baru.
Budouli však ve výše zmíněné konfiguraci bude tlak na výstupu 2 bary?
Díky za jakoukoliv odpověď, uz mi to neda spát celkem dlouho

Řešení:

Takhle běžně fungují vícestupňové kompresory a i ty dva kompresory za sebou by takhle fungovaly. Při tlaku 1 bar bude objem stlačeného vzduchu poloviční, takže ten druhý kompresor musí mít poloviční plochu pístu (při stejných otáčkách) aby se při sání zase tlak nesnižoval. Výstupní tlak bude 3 bary, při jinak stejných parametrech (tj. zdvojnásobení absolutního tlaku). Prakticky to bude samozřejmě trochu jinak, hraje tam roli dost dalších parametrů.

Je to tak, pro nízké tlaky (několik barů) by to mohlo odpovídat. Při praktické realizaci se tam ale začnou projevovat věci jako mrtvé objemy, rychlost uzavírání ventilů, adiabatický ohřev vzdušin, nad cca 300 barů se vzduch přestává chovat jako ideální plyn apod. které to zhoršují. Obvykle v praxi nemá cenu použít víc než čtyři stupně, běžné vysokotlaké kompresory (do 300 barů) se navrhují častěji jen jako třístupňové.