Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem radiátory v bytě

Dobrý den.
Má smysl nahradit v rámci rekonstrukce panelákového bytu funkční, dosud bezproblémové litinové radiátory za nějaké jiné, modernější ?
Moji přátelé mě od tohoto úmyslu odrazují. Mají pravdu?

Pokud z litinového radiátoru odtéká teplá voda a přitom je vám i při plně otevřeném ventilu (a horkém radiátoru) zima, pak výměnou za typ s větší výhřevnou plochou docílíte lepšího ohřevu místnosti - za cenu spotřebování většího množství tepla a vyššího účtu, samozřejmě.

Stejně tak se vám může podařit uvolnit nějaké centimetry prostoru bytu díky modernímu radiátoru s optimalizovanou výhřevnou plochou (= fyzicky menší než litinový, ale se stejnou plochou, kde se teplo z vody předává do vzduchu).

Každopádně finančně na nákladech za vytápění neušetříte, takže pokud vám současné radiátory nevadí, nemá smysl je měnit. Smysl má pouze koupě termostatické hlavice, v dnešní době klidně už "chytré", kterou si nastavíte podle svého denního rytmu. Tam úspor lze dosáhnout.

Je to zbytočné meniť (ak sú plne funkčné).
A) Liatináče (rebrové) majú väčšiu tepelnú vyžarovaciu plochu ako ploché plecháče.
B) Liatináce sú omnoho trvanlivejšie ako plecháče.
C) Liatináče majú síce o niečo dlhší "nábeh", ale zato majú dlhšiu tepelnú zotrvačnosť (dlhšie vyžarujú naakumulované teplo vo svojej hmote.
D) Museli by sa prepočítavať aj pomerové koeficienty - pri rovnakých rozmeroch (š x v) majú väčšiu plochu ako plocháče plechové.

Do bytu jsou podle mě plecháče lepší, paneláky mají slušnou tepelnou setrvačnost samy o sobě a spíš bych ocenil rychlejší náběh. A ohledně trvanlivosti to taky není zas takový rozdíl. Já mám plechy staré víc jak 60 let a to se dvakrát stěhovaly, bo když nám komanči po revoluci vraceli statek, tak je šéf buňky natvrdo odřezal a nainstaloval domů. Vymáhal jsem je od něj skoro rok, nakonec jsem mu zlomil 4 žebra a odřezal si je zpět, dal jim nový nátěr a šlapou dodnes.

Ale finančně se výměna určtě nevyplatí, jediný důvod k výměně je porucha nebo nesoulad s estetickým cítěním manželky.