Plíseň pod linem - Existuje řešení bez bourání podlahy?
Dobrý den,
prosím Vás o radu, zda se dá zabránit vzniku plísně pod linem v nepodsklepené místnosti, kdy bohužel není možné podlahu vybourat a udělat znovu. Změna lina za koberec, který by zvádal propouštět vlhkost možná není. Je v plánu nalít samonivelační stěrku, protože je povrch nerovný. Izolace pod podlahou prý je, ale z dnešního pohledu nedokonalá.
Napadají mě:
1 - tekutá lepenka + samoniv.stěrka, ale nevím, zda je možné pod samoniv.stěrku použít tekutou lepenku, mám strach z její pružnosti, aby nedošlo např. od židle k porušení.
2 - penetrace, stěrka, penetrace, folie, lino - Je myšlenka položení folie na vystěrkovanou podlahu nesmyslná? Bohužel plíseň se u stávajícího lina dostala skrz..
V podstratě řeším, aby plíseň nezničila další lino.. to, že vlhkost nejspíše půjde do zdí, s tím počítám..
Děkuji za nápady, ikdyž je mi jasné, že jediné správné řešení je vybourat, a zaizolovat...
Mapegum WPS, na báze živíc bez škodlivých organických riedidiel je ideálny xindel.
https://eshop.aquaterm.sk/produkt/mapegum-wps-kupelnova-jednozlozkova-hydroizolacia-2843710.html
Je vhodné najprv povrch napenetrovať ak máš suchý, očistený betón. Ale zrejme nie, a tak zbrúsiť povrch brúsiacimi nástrojmi určené na terazzo je hóodne náročné pre domáceho laika. https://www.dimapa.sk/Bruska-na-beton-jednokotucova-DIMAPA-BNB-250-2-2kW-250-mm-d686.htm
Penetrátor suchého povrchu betónu stačí použiť hociaký xindel určený na ošetrenie betónových povrchov pred lepením mált, lepidiel na obklady, dlažby apod.
https://www.koberce-breno.sk/stavebna-chemia/akrylova-disperzni-penetrace-mapei-eco-prim-t
Pozn..:
Lenže zadusená vlhkosť v podlahe nezabráni pleseneniu, života anaeróbnych a aeróbnych baktérií, podhubia, plesní apod. svinstva, ktoré sa ti bude dostávať do útulnej komnaty. Vvdychovať a žiť v takomto sajrajte nie je to pravé orechové.
Možno by to chcelo najprv na suchý poter použiť nejaký čistý, neriadený fungicíd s dlhoročným pôsobením proti všetkému živému z oblasti rastlinnej a živočíšnej ríše. Niečo určené na podkrovné trámy, hranoly, dosky, lež neriadené, čisté.
https://www.bochemit.eu/sk/proti-plesniam/p-8/
https://www.protiplesniam.sk/
https://www.protiplesniam.sk/portfolio-item/bioni-grip-penetracny-nater-pre-absorbcne-povrchy/
Zkuste na vzorku
https://www.balshop.cz/detecha-izoban-barva-na-beton-ral-9003-bila-2-kg/?gclid=Cj0KCQjwgo_5BRDuARIsADDEntQMZcOMYLAm2WUtWfdqGG-txf0-HLL-_MBNCB5Ni-CGtSZR-ZxY4sQaAsr9EALw_wcB
Pak poznáte, že to je OK.
Děkuji za reakci,
vyzkouším - díky za inspiraci - jen pro jistotu, barvu byste dal na beton pod stěrku a nebo až na samonivelační stěrku?
Nalít samonivelační stěrku na vlhkou neizolovanou podlahu je ten nejhorší nápad. Po položení lina to během 2 týdnů budete mít nafouklé a odloupnuté. V kombinaci s tekutou izolací nevím, ale nedává to smysl, protože pod lino ( neprodyšný materiál) dáte zase neprodyšný materiál. A co čekáte od penetrace, to už vůbec nevím.
Přes lino (nepíšete jaké), ale pokud je to klasické tvrdé PVC se nemůže plíseň dostat. Pokud nechcete dělat řádnou hydroizolaci, tak buď PVC lino, nebo zkusit výše uvedený IZOBAN.
Díky za reakci, klacické tvrdé lhladké lino to nebylo, bylo přibližně toto, prostě se to dostalo skrz a místy to na horní straně zčernalo.. Od penetrace jsem očekával zalapení kapilárních kanálků. Asi to bude ten Izoban, porotože tekutá lepenka nevytvoří hladkou plochu a musela by se dát i samonivelačka a moc zvětšovat výšku už nemohu.
Dobrý den, mám přesně ten samý problém a zřejmě i na stejném linoleu. Vyřešil jste situaci nějak?
Děkuji za odpověď.
Kde je vlhkost, tvoří se plíseň. Bez vysušení a odstranění příčiny vlhkosti se jí nezbavíte. To se ošvindlovat nedá žádnými přípravky.