Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem odber el.šporáka pri zapojení na 230 V

Dobrý deň,len pre overenie.Počítam dobre?El.šporák 8 KW,pri plnom zaťažení odoberá 34,782 A.Výpočet 8000 : 230=34,782 a pri zapojení na 400 V okolo 20 A.Je mi jasné že el.šporák sa zapojuje kôli rovnomernému rozloženiu záťaže na 3 fázy na 400 V.A že ho neni dobré zaťažovať na plný výkon.Pekný deň

"sa zapojuje kôli rovnomernému rozloženiu záťaže na 3 fázy na 400 V.A".

Tvoj problém je v tom, že neberieš v úvahu trojpólový istič 3x400V s rovnomerným rozložením jednotlivých fáz na špirály, ktoré sú všetky v šporhelte konštruované iba na 1x230V/50Hz. Teda žiadne špirály zapojené medzi fázami 2x400V bez nuláku v šporhelte neexistujú Tri fázy sú iba konštrukčné riešenie kvôli eliminovaniu záťaže a jednoduchšiemu prívodu napájania jediným káblom, jedným ističom a jedným vypínačom pred šporheltom z rozvodnej skrine.

Trojpólový istič stačí s hodnotou 16A na komplet varnú dosku spolu s trúbou ak by boli odborne, rovnomerne rozložené jednotlivé fázy na nulák, teda (X) x230V. V tomto prípade môže byť šporhelt spolu s trúbou spustený na maximum. Štyri varné dosky s kastrólmi chutného prívarku, plus smaženie naklepanej vínršnicle "ako dekel od hajzla" a v trúbe zapekané zemiaky v skle.