Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dírky v nábytku

Před čtymi léty, jsem zakoupila starou komodu.Byla zachovalá,žádné dírky po dřevokazech.Letos v dubnu, jsem si všimla, že v komodě jsou dírky a nejvíce
jich je v nohách komody.Natřela jsem nábytek červostopem, ale mám strach, aby mi brouk (červotoč?) nenapadl starožitné hodiny, které stály vedle.
Můžete mi poradit, prosím, jak mám dál postupovat?Co je to vůbec za hmyz? Díky předem za radu!!!!

Dobrý den. V předchozích radách byly doporučovány syntetické, tzn. zdraví škodlivé přípravky na hubení červotočů, vhodné jen pro určité aplikace. Pro ošetření nábytku, kde dochází např. ke kontaktu s potravinami a pod. byl v knize "Starožitný nábytek údržba a opravy" a v příloze "HOBBY, dům a byt" publikován návod na ošetření přírodními, zdravotně nezávadnými prostředky. Viz přil. obrázky.
Před cca 15ti lety jsem restauroval na chalupě starou "špajsku" ze smrkového masivu. Tzn. odstranění olejového nátěru, odmaštění,náhrada hmyzem totálně poškozených noh, vybroušení a napuštění speciálním voskem na starožitný selský nábytek. Pro poškození červotočem jsem skříňku, před broušením řádně napustil vpředu zmiňovanými přípravky, použil jsem tu variantu s lihem. Líh se snáze vsakuje do dřeva. Sanace byla úspěšná, od té doby se červotoč nikde neobjevil, ani pilinka. Dírky po červotoči jsou "zaretušovány" použitým voskem.