Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autochladnička 12V, provoz "na boku"

Plánuji pořízení běžné autochladničky, pro potřeby udržení chlazených/mražených potravin v chladnu, hlavně při velkých nákupech v létě. Někdy se dostaneme domů až za 2 hodiny a to by v rozpáleném autě nebylo (pro ty potraviny) nic moc.

Zajímalo by mě, zda lze zapnutou autochladničku provozovat i v poloze, kdy "nestojí" tak, jak je uvedeno na obrázcích. U klasické kuchyňské ledničky (kde obíhá freon či co) to možné není.
Prostor v kufru není moc vysoký, musel bych vyndat vrchní kryt kufru (a to by na parkovišti zase všechno bylo viděl a lákalo třeba lumpy). Navíc ventilátory (větráky, vrtule) často bývají na vrchní části, tím krytem kufru bych to zadusil. Prostor mezi dnem kufru a krytem zavazadlového prostoru je cca 40cm.

Nikdy jsme nic podobného neměl, nikdy jsem to ani u nikoho neviděl. Měli jsme jen ty polystyrénové krabice, do kterých se dávaly jakési předmražené "náboje".

Omlouvám se za asi poněkud nepřesnou terminologii.
Díky za reakce.

Toho jsem se bál.
Kupovat ale kondenzační za 10k a více se mi opravdu nechce.

Doma mám dvě "termobedny" (viz nuda), akorát ty náboje už stojí na prd, navíc se někde většina poztrácela, asi dokoupím nové a zůstaneme u toho. Jsem si myslel, že ty autochladničky, co se prodávají za 2-3 tisíce, budou na výrazně vyšším levelu.

Nepotřebuji to na nějaké výlety či "převézt maso do Chorvatska" a tam si to v kempu vařit, jde mi jen o to, abych v klidu i v největších parnech, když děláme velkou okružní nákupní jízdu, byl schopen domů dovézt maso, salámy, sýry, jogurty atd. Když stojí auto na parkovišti, po návratu z obchodu je v něm padesát stupňů. Přejedeme kilometr k dalšímu, kde v nákupu pokračujeme... tak aby se první nákup v autě nezkazil. Za jízdy problém není, Favorit šel na charitu, máme klimatizaci. Většinou - teď ne, protože korona - nakupujeme v Rakousku, od toho našeho blízkého velkého "ložiska" rakouských super-hyper to máme domů cca 30km.

Peltierův článek pracuje ve všech polohách. Článek bývá ofukovaný větráčkem, taže transport chladu není závislý na termodynamice. Myslím tedy, že položení chladničky na bok nebude na závadu. Zjistit, jestli drží v této poloze zavřené
víko. Pelt. článek jako chladicí prvek není nic moc, ale furt je to o něco lepší,než jen pasivní polystyrenová bedna.
Vloží se z obchodu vychlazené potraviy a článek jen doplňuje ztráty. Pasivní schránka se postupně ohřívá.
Myslím, že pro daný účel autochladnička celkem dobře poslouží.
Chce to mít dobrou baterii, spotřeba je dost velká.