Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak povolit šrouby pantů dvířek ledničky?

Dobrý den, potřeboval bych otočit dvířka ledničky, aby se otvírala na druhou stranu. Lednička i její dvířka jsou symetrické, otvory pro panty jsou i na druhé straně. Jenže šrouby pantů nejdou povolit. Křížový šroubovák vždy vyklouzne a klíč taky, protože strany šroubů jsou jakoby zkosené ven - nebo jak to popsat. Šrouby jsou tvrdé a zoubky kleští se také nechytnou. Není na to nějaký fígl, jako zahřát to nebo tak něco?

https://imgur.com/a/wJVPcqQ

Taky máme něco podobného. Nová lednička.
Nejde to povolit, dokonce se na tom uštípl úderový značkový šroubovák.
K nasrání je i tvar šestihranu šroubků, kloužou z toho klíče.
Jedině odvrtat nebo odbrousit.

Dobrý den,je třeba obrousit,já to odtáčím na soustruhu,šestihranný oříšek má náběhy a proto to tyto šrouby s náběhy nechce povolit,vyskakuje to.Klíč odbruste až k rovným hranám,pak to povolíte.Než budete povolovat,tak na šrouby mírně klepněte kladívkem jsou zakousnuté,uvolní je to.:-)

Ještě dodatek,pak vemte akuutahovák s momentem,moment nastavte na slabo,to odhadnete a povolovat rázovým systémem,nechat chvilku cvrlikat spojku,ono se to utrhne.Loni jsem poprvé rázový utahovák prověřil při povolování bubnu na autě,přes trubku jako nástavec jsem ohnul tyč od velké golovky a nic.Pak jsem vzpomněl,že mám v ponku tuto věcičku,velkej narexáckej,když rázuje,tak to rukou udržím.Ale ty rázy matku na bubnu po asi dvou minutách s přestávkou povolily.Křížáky takto povoluji také když nejdou,malým akuutahovákem přes rázy,klidně malou sílou a nechat chvilku cvrlikat,povolí to.:-)

Stranovým klíčem na to nejdi, je to malá plocha. Chce to šestihranné očko nebo ještě lépe šestihranný ořech. V těchto malých velikostech se snad jiné než šestihranné ani nedělají.
Pokud trváš na šroubováku, použij PH. PZ bude mít tendenci vyklouzávat.
Předpokládám, že fotka trochu zkresluje, ale ten levý šroub trochu vypadá, že není klasický kříž, ale jakoby křížová drážka do vrtule... to jsem zatím viděl jen na trojcípých hvězdách.

Ty přesazené křížové drážky skutečně existují, jmenuje se to Torq-set a je to výmysl převzatý z letectví pro strojní utahování velkým krouticím momentem (původně byl navržený speciálně pro titanové šrouby). Ten moment je potřeba, protože šroub si sám do plechu vyřízne závit a někdy i vyvrtá díru (odpadá jedna až dvě výrobní operace a to se vyplatí :-)). To je také důvod proč je šroub kalený. Musí se to povolovat speciálním bitem (dá se normálně koupit) nebo raději tím šestihranným oříškem.