Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výkon klimatizace v bytě

dobrý den,

rád bych si do svého bytu koupil klimatizaci (vnější jednotka na střeše a vnitřní jednotka na stěně)..mů technik mi doporučuje koupit klimatizaci o výkonu 4,6kW ( https://www.sinclair-solutions.com/cs/produkty/nastenne-klimatizace-168/vision-serie/6456-ash-18biv-053011000003260.html )..jenže úplně na to nyní nemáme finance a zajímá mě názor ostatních, jestli do mého bytu by šla klimatizace méně výkoná - 3,2kW (https://www.sinclair-solutions.com/cs/produkty/nastenne-klimatizace-168/vision-serie/6455-ash-12biv-053011000003240.html ) , proto prosím o názor

byt je 3+1 73m2 v posledním patře pod rovnou střechou (není půda), zdi jsou zděné (není to panelák) na jižní Moravě (stále teplo)..pokoje, které bych chtěl chladit jsou na jižní a jiho-západní straně, tudíž stále jsou vnější zdi zahřívány svitem a nesousedí s dalšími byty..v bytě se vyskytují 2 dospělí a dvě malé děti - 1-2 roky, všude je led osvětlení; strop má všude 2,5m ny výšku

kuchyň je klasicky zařízená - lednice, sporák, myčka, trouba; má trojokno s vnitřními žaluziemi
obývací pokoj má plazmovou televizi (relativní zdroj tepla), pak klasicky 1 ntb, gauč; má trojokno s předokenními roletamy (!!), dveře na balkón s vnitřními žaluziemi
ložnice je pouze na spaní - postele, opět trojokno s předokenními roletami (!!)

chtěl bych klimatizací udržovat teplotu kolem 24-26 stupňů, žádná krev kvůli dětem, vnitřní jednotka bude umístěna na jihovýchodní straně (růžově na plánku) v obyváku, zelené šipky na plánku jsou potřebné místnosti (obyvák, kuchyň a ložnice přes chodbu za zdí obaváku) se sníženou teplotou..je mi jasné, že v ložnici nebude tak, jak v obyváku ale i tak potřebuji aby se tam něco přes chodbu dostalo..v ložnici budou vždy zatažené předokenní rolety, v obyváku se zavírají při svitu slunce do obyváku..dům není zateplený (!!), v létě je tady klidně 32-33 stupňů, jeliokž jsme v posledním patře hned pod střechou bez půdy, tudíž je to tady fakt strašné..celková plocha, kterou chci mít pod klimou čítá cca 42m2, zbytek bytu cca 30m2 (zbytek chodby, koupelna, záchod, dět.pokoj) nepotřebuji mít pod chladem

má otázka prosím zní, jestli normální teplotu zvládne vyklimovat jednotka 3,2kW s okolnostmi, které jsem napsal?

děkuji za postřehy

plánek bytu je zde na odkaze na cloud - 20200331_125845.jpg

Nejlepší je chladit celý byt, jenže to vyjde na cca 100000 Kč a to je pořádná garda. Do jedné místnosti bohatě stačí ta levnější, ale i tak to bude stát 20000 Kč.
Jenom dodám, že s jednou klimou vychladit i zbylé pokoje je blbost, ty zbyvající pokoje ti budou vyhřívat i tu chlazenou místnost, takže na výkonu klimy záleží, takže technik má celkem pravdu.

Já mám jedno pokojový byt 43m2 a mám v létě problém uchladit celý byt i když kuchyn je naproti výdechu klimatizace a stejně neschladím všechno, a co se děje když v jedné místnosti je 30 a v druhé 24??
Teplo proudí do chlazené mistnost a chladíš jak čert a je to na prd. Ale lepší jak nic.

Dodám byt je zateplený, v paneláku, bohužel plastová okna...

Klimatizace je Toshiba ras 10 bkv-e. https://www.czklimatizace.cz/produkty/detail/klimatizace-toshiba-mirai-ras-10bkv-e-ras-10bav-e

Udivuje mě, že když si chce někdo pořídit klimu za cca mnoho desetitisíc Kč, je mu líto si nechat udělat projekt nebo aspoň výpočet za pár tisíc. Nějaké postřehy jiných v úplně jiných podmínkách jsou v tomto případě hezké čtení, ale v podstatě na nic.

V patře v ložnici máme vnitřní jednotku 3.2kW klimy. LG Inverter V.
V létě necháme všude otevřené dveře a teplota v přízemí v obyváku nepřeleze 26 stupňů. Ale to jen proto, že tam v podstatě není zdroj tepla. Resp. v přilehlé kuchyni se vaří jen dopoledne, kdy je trochu chládek. Umím si představit, že kdyby v té místnosti něco hřálo, tak to zdaleka nebude tak snadné.
Je to celé takové na hraně, ale stačí to. Na sklonku minulého léta jsem zkoušel studený vzduch vyfukovat pokojovým ventilátorem a rozhánět po domě, zdálo se to jako funkční řešení. Pro těch pár nejteplejších týdnů to možná bude cesta. Každopádně člověku je dost fajn, když z rozpáleného venku přijde i do takto polo-vychlazené místnosti.

V létě necháme všude otevřené dveře a teplota v přízemí v obyváku nepřeleze 26 stupňů.

To je pravda, pokud venku není 31 ve stínu. Pokud ti na stěnu baráku navíc svítí slunce, teplota klidně na té vyhřáté zdi leze k 50°
A pokud tohle trvá několik dnů, tak se ten dům vyhřeje a za noc nestačí schládnout, abys tam přes den měl "jen" 26.
Samozřejmě, pokud jsi v údolí, kterým navíc protéká nějaká řeka...

Kupodivu ne. Je to normální cihlový barák obalený polystyrenem s plastovými okny, kousek od Brna, nijak nezastíněný ničím.
Je to teplota, kdy venku je ve stínu 35 stupňů. Ale jak píšu, je to místnost prakticky bez generování tepla a nejsou v ní nikdy víc než dva lidi (zbytek je jinde), takže ten jemný chladivý vánek, co do ní doputuje, stačí. Nepsal bych to, pokud bych v tom už pár let nežil. :)

ano, dal bych tu 5kW. Těch důvodů je víc, viděl jsem po pár letech uhoněné klimy, které jely na pokraji svých možností a ve výsledku jejich provoz a údržba vyšly dráž, než kdyby si majitel pořídil správně dimenzovaný model. To platí zejména pro invertorové modely.

edit: umístit klimu na střechu není moc dobrý nápad.