Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Šicí stroj trhá nit

Dobrý den,
na šicím stroji Lucznik starém asi 30 let se mi stává nasledující věc.
Občas se mi horní nit zacuchává do spodního chapače že se tam uplně zamotá a zacuchá že chapač musím rozebrat a vyčistit. Při větší rychlosti stroje se mi zase trhá spodní nit.
Napětí je nastavené dobře jak nahoře tak dole a ta první chyba je po dalším poladění opravdu už zřídka. Druhá ale přetrvává.
Na šicím stroji nevějším zn. Brother se to něděje ani když se rozjedu na max. Ten ale není můj takže si můžu nechat zajít chuť a rád bych opravil ten starý ;-)
Víte jak to vyřešit?

Zrejme sa rozladil synchron.

Ale chyba môže byť prozaická, iba v zadrhávaní spodného prevodu nedostatočným mazaním, mazivo je suché, brzdí, súkolia, kľukovku čím spodok s malou špuľkou nestíha odoberať niť.

Rozobrať vrch aj spodok deklov, namazať trecie plochy silikónovým olejom s hadičkou v spreji, prípadne teflonovou alebo stuženou silikonovou vazelínou napatlať súkolia, ložiská, lebo tie jediné nevysychajú po rokoch odstávky. (Len sú sakra drahé, cca 7€ za 30 gramov v tube teflonky/silikonky).

Jediná možnost je dobře namazat všechna místa, která namazaná být mají. A pokud není někde něco vyloženě zdeformované, tak laborovat s napětím těch nití. Ničím jiným než napětím nití to být nemůže. Možná je to něpětí jak nahoře, tak dole nastavené příliš veliké a nit prostě nevydrží. A to mě připomělo, že opravdu, ale opravdu hodně záleží na niti !!! Jsou nitě dražší, ale pevné. Já taky občas si nějký ten hadr ušiju byvše velmi veliký a jednou jsem to už chtěl rozkopat, že se mi to pořád trhalo. Používal jsem staré a starší a levné nitě. Kudy vedly tam po nich zůstávalo jakési chmýří a trhaly se. Pak jsem nakoupil kvalitu a šlo to jako po másle. Takže možná ještě nitě.

1. jak jste zkoušel spodní nit že je nastavení správné?
2. není nit jako nit, bavlna je jiná jak umělina, každá chce svlj člunek abyste nemusela přenastavovat.
3. jak storj šije se zkouší na kousku přeložené látky, pak se ty dílky od sebe oddálí a kouká se která nit neí uprostřed, protože správně seřízená spodní a horní nit se mají křížit uprostřed , takže pokoukat,
4.je správně navlečena horní nit?
Takže zkoumejte,

Já nemám problém, mě to šije dobře. Ale rád vám odpovím. Nastavení spodní nitě se zkouší tak, že se šroubečkem upraví přítlak na nit do té míry, že když pouzdro cívky s nasazenou cívkou s nití uchopíme, tak musí zůstat viset. Pokud jemě zhoupneme, tak může popojet. Jako první nastavení.
https://www.youtube.com/watch?v=ijtUfeOydxk No a pak se doladí horní nit, jak správně říkáte. :-)