Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem provozní pozice ventilu na plynovém kotli

Vzhledem k poklesu tlaku vody v plynovém kotli jsem povolil ventil, který mi kdysi ukazoval soused, že je potřeba ho na pár vteřin pootočit a pak znovu dotáhnout.

Je to ten malý, černý váleček, uprostřed snímku.

Vtip je v tom, že jde pootočit jen asi o 90 stupňů a já si abolutně nemůžu vzpomenout, jestli se zastavuje ve směru hodinových ručiček nebo proti. Ať s ním točím na jakoukoli stranu, tak tlak neklesá, už je přes tři bary a kotel začíná téct.

Trochu tlaku jsem už upustil ventilem na topení, ale to nic neřeší, potřebuju znovu zprovoznit kotel.

Otázka je tedy jednoduchá : v běžném provozu je dotyčný ventil dotažený ve směru nebo proti směru hodinových ručiček ?

Žádný popis typu vyp./zap. nebo +/- u ventilu není.

Tento klasický ventil na dopúšťanie vody do sústavy sa doťahuje (uzatvára) presne podľa vzoru vodovodných batérií, po smere hodín.

Ty máš ale problém s koróziou jemného závitu, ktorým sa doťahuje sedlo. Tieto kotle na plyn takmer všetky popri závite tohoto ventila tečú.

Použi sprej s molybdénom na uvoľnenie zhrdzavených skrutiek alebo WD40 prípadne silikónový olej v spreji.

Povoľuj opatrne, najprv +/- po milimetroch, aby si plast alebo tiahlo neurval.

Z dlhodobého mazania je ideálne napatlať na závit a do medzery silikónovú alebo teflónovú stuženú vazelínu. Tú si objednaj cez net. Len musíš odstaviť hlavný prívod vody do sústavy a aspoň dvadsať krát zaskrutkovať a povoliť na doraz závit, aby sa premazal po celej ploche teflónovou vazelínou. Rozoberať na kolene ti tento ventil neradím. Jedine v lete vypustiť sústavu. Je to nachuja vymyslené, nedomyslené.