Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektromotor - cirkulárka

Dobrý večer,
obracím se na vás s dotazem ohledně cirkulárky. Při běžném řezání mi vypnul motor, aniž by se zřejmě spálil (žádný smrad), neměl jsem v řezu nic abnormálně velkého, prostě se nesekl kotouč. Pojistky (jak domovní i ve stroji) jsou v pořádku - v cirkulárce jsem je pro jistotu i měnil. Kabel, zásuvka vše v pořádku, měřili jsme proud, do stroje, odpor, vše v pořádku. Při zapnutí cirkulárka na mikro okamžik sebou "cukne/klapne" (nevím jak to jinak nazvat), prostě vydá zvuk jako když se chce se zapnout, kotouč se otočí o 1-2cm, toto trvá opravdu jen okamžik (1s), přičemž pojistky jsou v pořádku. Netušíte, kde by mohla být chyba? Neb jsem naprostý laik nechci se moc pouštět do rozebírání motoru, bohužel ani nemůžu široko daleko najít nějakého servisáka. Nutno podotknout, že cirkulárka má něco za sebou, tovární výroba ze 70.let. Díky

Dobrý den , chtělo by to foto štítku motoru a vypínače , může být chyba i ve vypínači , měřily jste proud , za 1s většina měřáků nic nezaznamená , pokud nemáte třífázový Q -kufr, takže jste spíš měřily napětí , čím ? pokud fázovkou tak to není směrodatné , nutno měřit dvoupolově , ale to je již sice běžná práce pod napětím ! takže se zaměříme na měření odporu , nejdříve všechny fáze proti PEN nebo ochrannému vodiči,nutmo měřit měřičem izlolace se zkušebním napětím 500V a hodnota min 4Mohm, pak mezi fázema ( nutno rozpojit klemy na svorkovnici motoru) pokud vyhoví ta proměřit klidně žárovkou a baterii spojitost jednotlivých vodiču od vidlice přes spínač do motoru , nakonec nejlépe můstkovým ohmetrem odpor jednotlivých cívek vinutí na svorkovnici motoru ( musí být stejné) .kontrolu zásuvky nutno přenechat na kvalifikovaného elektrikáře . podle výsledku možno odhadovat příčinu

Ak je motor 3x400V spúšťaný tzv. rozbehovým vypínačom do hviezdy a do trojuhoľníka, najskôr bude chyba vo vykľučáteľovi:

https://sk.traconelectric.com/product/TKM25C/Vackovy-prepinac-motora-hviezda-trojuholnik-400V--50Hz--25A--7-5kW--48%D748mm

Tam je toho poprepájaného širinou marinou, že sa vo vypínači ani mamenka Sedemboľestná, patrónka Sľovenska s troma eľektrikármi z odboru, nevyzná.

pila:
https://www.simek.eu/static/_foto_zbozi/1/1/1/4/1/42811199._._.o.JPG

Když se motor škubne a zastaví, všechny pojistky zůstanou v pořádku? Pokud ano, asi to nebude závadou motoru.
Jakým spínačem je pila zapínaná. Je to obyčejný vypínač, nebo je tam tzv motorový spouštěč? Nejlépe foto.
Pokud by to byl mot. spouštěč, mohl by být vadný. Mot. spouštěč může vypadnout i poruchou motoru, ale zpravidla nevypadne tak rychle. Může být vadný a po zapnutí ihned vypnout bez vnější příčiny. Také může být ovládání s tlačítky se stykačem, také možnost poruchy. I obyčejný vypínač, může takovou poruchu způsobovat. Na dálku těžko říct, nejdřív vědět alespoň, čím je to ovládané.
Ale nejspíš bych hledal závadu nejdříve v tom spínači.
"" měřili jsme proud, do stroje, odpor, vše v pořádku"" Co přesněji a kde jste měřili? Např. proud nelze změřit,pokud stroj neběží. Leda, že by byl zablokovaný třeba zadřením, ale to by vypadly pojistky.