
Vymenit plynovy bojler za elektricky?
caute na byte mame plynovy bojler quadro flex a vodar aj povedal ze je proti predspiom tam nieco tak zvazujem ho vymenit za elektricky. Budem platit viac ked bude elektricky? a aky odporucate? dakujem
Pokud je k dispozici snížená sazba - noční proud, tak je to srovnatelné, nebo levnější, než plyn. Naprosto jednoznačně. A nic doma nehoří.
mam tento https://imgur.com/k3EzKN9 ako vodar mi odporucil vymenit to kolienko za plech ale akoze normalne vodu nahrialo rychlo, kazdopadne zhanam revizneho technika na tento typ
Neopravuj co funguje
Taky mám v jednom baráku plynový bojler a dokud se nerozbije, nebudu nic řešit. Plynaři jsou z toho jen moc vyděšený, ale podle mě tam nic nehrozí. Dokud funguje, tak funguje spolehlivě a o poznání levněji než elektrika 
Konkrétně u bojleru vyjde elektřina v případě snížené sazby (nočního proudu levněji). Pokud bude mít elektrický bojler, tak bude mít i sníženou sazbu cca 8 hodin denně. V tu dobu bude moci pouštět myčku, prát a i třeba lednička a mrazák pojedou levněji. Na ohřev vody je přímo určena sazba D25d. Levný proud můžete v tomto případě odebírat až 8 hodin denně. Ono se to sečte.
Vzhledem k tomu, že nižší sazba je jen o pár haléřů levnější než ta vyšší, můj dodavatel už to dokonce přestal řešit a v dvousazbových tarifech nabízí stejnou cenu za obě sazby přestávají mít dvousazbové tarify smysl.
Je třeba to zadat do ERU kalkulačky a podle spotřeby zjistit, jestli díky regulačním poplatkům vyjde lépe dvousazbový nebo jednosazbový tarif.
To je u tarifu 20/4. U 8/16 je rozdíl znatelný.
Co je tarif 20/4?
Beru zpět, pochopil.
Ano, můžeš nižší sazbu využívat i pro jiné spotřebiče, ale protože nižší sazba dnes už neznamená noční proud, ale je rozsekána do více časových úseků během dne bez pevně stanovených hodin, tak ani nevíš, kdy si tu myčku a pračku máš spustit a jestli vůbec dopereš.
Tak já mám přehled jak mi cvaká relé.
A to nebzučící svítí červeně i skrz dvířka. Snad v tomhle životě ještě potkám nehlučné a nesvítící
Přehled časů spouštění nízkých tarifů i období platnosti najdeš na webu dodavatele elektřiny. Např u EONu zde. Časy se mění jen párkrát do roka.
Vzpomínám si, že jsem před časem četl (teď se mi to nedaří najít), že dodavatel může rozdělit 8 hodin nízkého tarifu nejvýše do tří úseků za 24 hodin a každý z nich musí trval minimálně 1,5 hodiny.
Do tří časových úseků a nejmenší musí trvat nejméně 1 hodinu. Pokus i zadáš na netu "spínání HDO" tak se dovíš "své" časy.
Nejspíš jde o plynový bojler bez uzavřeného okruhu spalování, který nemáš připojen na komínový průduch, případně místnost neodpovídá kubaturou na bezpečné množství a přívod spalovacího vzduchu. Pokud jde o první případ, dá se řešit, pokud je možnost, zhotovením vnějšího plechového komínku s tepelně izolovaným pláštěm, který zajistí dostatečný odtah spalin. Co se týče druhého problému, je nutno zřídit dostatečně dimenzovaný průduch pro přisávání vzduchu z vnějšího prostoru, případně z prostoru s dostatečnou kapacitou (kubaturou), který není možno uzavírat, aby nedošlo ke "spálení" kyslíku a udušení v daném prostoru. Takto jsem to řešil i podobně, v obou případech, i já. Podle mne je bezpečnost zajištěna, ovšem zda by to "vzal" i revizák, o to jsem se nepokoušel a nebylo to potřeba.
U mne byl totiž vyměněn za děravý původní s uzavřeným okruhem (na který byla provedena revize), našim "mladejm", blbým instalatérem, který chtěl prý, jim, za bojler "ušetřit" a já jej zavčas neodchytil. Tak jsem aspoň takto dořešil bezpečnost.