Napajení raspberry
Zdravím.
Mam zdroj 5V 10 A a napojím vše co mi řidi můj dum.
nepájím s ním i raspberry přímo přes header pin 4 a 6.
Bych chtěl něco takového, úplně dole obr. 5.
http://elektross.gjn.cz/soucastky/jeden_prechod/zener_dioda.html
Kdyby třeba trafo šlo do kytek a při loučení pustilo o něco víc.
Jakou diodu a odpor použit?
Ten neznámý zdroj už asi stabilizovaný je. Je to nesmysl, trafo při loučení napětí nezvýší.
zenerova dioda není přetížitelná. pokud by takový jev nastal, při náhodné špičce nic neochrání a odejde taky.
pro tuto funkci se ne jako stabilizátory, ale až jako ořezávače úzkých přepěťových špiček používají součástky se stejnou značkou, ale jinou technologií - transily. musí mít otevírací koleno jednotky volt nad normálním napájecím napětím.
například: https://www.gme.cz/1n5908-stm
ten 10A zdroj bude spínaný, ne trafo. pokud sis ho koupil sám a je od šmejdského výrobce, je možné že máš z jeho funkce obavy. to zenerkou ani ničím podobným nezachráníš.
například:
https://www.czech-delta.cz/PMT-5V35W1AA-DELTA-5V-35W-7A-d134.htm
https://www.czech-delta.cz/PMC-05V050W1AA-DELTA-5V-50W-10A-d64.htm
Mam tento.
https://www.aliexpress.com/item/32874688339.html
Použivám už od Raspberry Pi 1B+ a spokojený.
Koupil jesem jích pro kamoše už kolem 20 kousku a ok
Jen na jednom foru jeden čipek psal, že mu odešel zdroj připojený přimo na header a vzal sebou i raspi.
k notebukům se asi nepřibaluje nic moc lepšího a taky neodchází všechny.
jen tak se zamýšlím nad tou zatížitelností 10A a tím konektorem 5.5mm x 2.1mm - aspoň že mají číňani smysl pro humor.
Ona je docela hustá i ta šňůra co má na jednom konci počítačovou zásuvku a na druhém dvoupólovou vidlici. To jsem viděl u jedněch číňanů taky (asi před dvěma roky, nemohl jsem věřit svým očím), ale tam nebyly ty dva čtverečky. Stejně takto oddělená šňůra tohoto provedení je špatně, i kdyby k tomu z zdroji šla, musí se myslet na to, že uživatel je neznalý a může to použít k čemukoliv jinému a je z toho průšvih (možná kdyby byl ten prostřední otvor zaslepený, čímž by záměnu vyloučil, tak by se to dalo, ale to nebyl). Jak dlouho nebo s jakými následky vydrží 10 A si ani nechci tipovat, jestli dřív vyhoří konektor, kabel k němu, nebo ten zdroj, nebo ani ten proud nedá.
Jestli bych něco u číňanů nekupoval, tak právě adaptéry a zdroje, ale jak se říká nikdy neříkej nikdy, mám jeden údajně 12V/15A který jsem koupil s diodovými pásky a už nějakou dobu ho mám na stole, že si ho proklepnu, stejně jako jsem si proklepnul ty od meanwellu (mám k dispozici elektronické zátěže, když zapojím 3 paralelně, dostanu se na 6+6+5=17A včetně možností skoků, jinak by stačily reostaty).
Pro raspberry se přece prodává pěkný zdroj https://www.gme.cz/napajeci-adapter-sitovy-5-1v-3000ma-usb-c-raspberry-pi má smysl při této ceně hledat nějakou alternativu?
A jinak pokud bych chtěl víc ampér, tak jsou tu oplechované zdroje například https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-lrs-35-5 opět cena poměrně slušná.
K původnímu dotazu, asi by se dalo tu zenerku použít jako spouštěč tranzistoru nebo tyristoru, který by při přepětí zkratoval zdroj a tím by přepětí vyloučil, ale je otázka, co dál. Když se to dělalo ke trafům,tak následovalo přepálení tavné pojistky a tím odstavení zdroje, nic takového tady nepřichází do úvahy.
Pokud to Raspberry chceš používat na hudbu (zvukové karty jsou víc než slušné), má cenu zainvestovat do lineárního zdroje, nebo alespoň do iFi iPower.