Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stmievatelne LED

Len by som sa chcel spytat, LED ziarovka, okrem lumenov, w je tam polozka "stmievatelna" . . . Ta polozka "stmievatelna" ma zaujala, na akom principe funguju stmievatelne led? Su mozne pripojenia na klasicky stmievatc (triakovy) alebo to je realizovane zmenou frekvencie a pod ?

U šikmookých to robia jednoducho - znižovanie napätia pre LEDky. Žiadne triaky, žiadne zmeny frekvencie. O to viac sa bude stmavená LED žiarovka zohrievať. Jednoducho zmenou odporu sa zníži napätie = vytváranie stratového tepla.
Zháňaj si sadu hasiacich prístrojov!

Máš dvě varianty - krokově stmívatelné, u těch pokud po rozsvícení do 3s zhasneš a znovu rozsvítíš změní se intenzita světla postupně v obvykle 3 krocích (100, 50 a 10%). Nebo "plynule" stmívatelné - ty je obvykle nutno kombinovat se stmívačem. Stmívatelnost spočívá v tom, že žárovka spolupracuje s běžnými stávajícími stmívači.

ledky bývaly napájené ze spínaného ss zdroje 12V.
úbytek na triaku je v porovnání příliš velký, při ss napětí nefunguje, pokud by rozsekával 50hz z trafa, výsledkem by bylo ošklivé rušivé blikání, protože ledky mají minimální dosvit.

stmívání se řeší střídou výstupního napětí, takový měnič jde udělat s malými ztrátami. pro rgb ledky má měnič trojitý spínaný výstup.