Stmievatelne LED
Len by som sa chcel spytat, LED ziarovka, okrem lumenov, w je tam polozka "stmievatelna" . . . Ta polozka "stmievatelna" ma zaujala, na akom principe funguju stmievatelne led? Su mozne pripojenia na klasicky stmievatc (triakovy) alebo to je realizovane zmenou frekvencie a pod ?
Ještě zjistit barvu ikonky.
https://www.lighting.philips.cz/consumer/svetla-led/dimmable-led
Fajn, lenze na cinskych je tak max popis "dimmable" . . . a bez farby
Akoze nie ze by slo o zivot, vsetky mam na vypinac, len ma to tak napadlo . . .
U šikmookých to robia jednoducho - znižovanie napätia pre LEDky. Žiadne triaky, žiadne zmeny frekvencie. O to viac sa bude stmavená LED žiarovka zohrievať. Jednoducho zmenou odporu sa zníži napätie = vytváranie stratového tepla.
Zháňaj si sadu hasiacich prístrojov!
Zmenou odporu? "O to viac sa bude stmavená LED žiarovka zohrievať." - takze by mal byt vovnutri, a ako sa ten odpor resp zmena napetia ovlada? Zasrobujem dimmable LED do objimky, zapnem vypinac a ?
neřeš nesmysly. jak to funguje máš napsané dole.
Máš dvě varianty - krokově stmívatelné, u těch pokud po rozsvícení do 3s zhasneš a znovu rozsvítíš změní se intenzita světla postupně v obvykle 3 krocích (100, 50 a 10%). Nebo "plynule" stmívatelné - ty je obvykle nutno kombinovat se stmívačem. Stmívatelnost spočívá v tom, že žárovka spolupracuje s běžnými stávajícími stmívači.
dík za uvedení na pravou míru.
já tu celou dobu popisoval led pásek, přitom tazatel to v dotazu nemá. sorry za zmatení.
ledky bývaly napájené ze spínaného ss zdroje 12V.
úbytek na triaku je v porovnání příliš velký, při ss napětí nefunguje, pokud by rozsekával 50hz z trafa, výsledkem by bylo ošklivé rušivé blikání, protože ledky mají minimální dosvit.
stmívání se řeší střídou výstupního napětí, takový měnič jde udělat s malými ztrátami. pro rgb ledky má měnič trojitý spínaný výstup.