Krbová skleněná dvířka
Skleněná dvířka u krbu se mi velmi rychle tzv. "začmoudí".
Neví někdo, jak tomu alespoň částečně, ne-li úplně, zabránit.
Skleněná dvířka u krbu se mi velmi rychle tzv. "začmoudí".
Neví někdo, jak tomu alespoň částečně, ne-li úplně, zabránit.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Jedine používať kvalitné, suché, tvrdé drevo, listnatý drevný masiv, brezu, podpaľovať pepom, tuhý lieh. Nie noviny, papier, kartóny. Nechať dôkladne vyhorieť, teplom sa mastný čmud vypáli zo skla.
Nejsem si jistý ale někteří výrobci to řeší tím, že v rámu který drží sklo mají otvory pro přívod vzduchu, tím pádem plamen směřuje směrem ke komínu a nedochází tak rychlému začmouzení. Jde také o to jaké používáš palivo. Pokud používáš dřevo z jehličnanů tak ten problém bude intenzivnější (nejhorší je na to borovice).
Správne sa každým teplom musí sklo vypáliť pri teplote nad 450°C, volá sa to "Pyrolýza", vyhoretie dehtov a usadených mastôt.
Právě, že mi není jasné, jest-li to kolem rámu utěsnit, nebo naopak, aby tam mohl proudit vzduch a tím pádem "omývat" sklo. Dřevo je v pohodě, suché, zpravidla tvrdé, staré parkety. Občas nějaký kousek kartonu, ale v tom problém nebude. Tipuji, že to bude utěsněním
kolem rámu nebo naopak nechat tam proudit vzduch. Jasně, že bych mohl experimentovat, ale třeba už někdo má tu zkušenost a podělí se.
Staré parkety budou asi ten problém. Kolikrát je někdo voskoval a napouštěl za ty léta?
Kdysi jsem podobná krbová kamna měl a bylo to vždycky způsobené nedokonalým hořením při nízké teplotě, když byla hodně přivřená klapka. Nejlepší bylo tam udržovat méně dřeva ale při otevřené klapce, prostě pořádné plameny. To se pak netvořilo tolik sazí (hned shořely) a sklo se neočoudilo. Parkety, papír a různé podobné chemické ohně na to podle mě nemohou mít zásadní vliv.
Aha. To může být jedna z příčin. Zpravidla přiložím více dřeva a když se to rozhoří, tak uzavřu všechny klapu, které jen uzavřít jde.
Komínovou klapu zavřu úplně a popelník zavřu rovněž. komínová klapka má sice vždy nějaký odtah i při úplně zavřené, ale asi to je
pro odtah nedostačující. Tak že budu zkoušet přikládat méně, ale častěji a nechat klapy otevřené. Uvidím, co to bude dělat.
Dík za rady.
Akorát to častější přikládání mne bude pořádně iritovat. Teď jsem naložil do krbu co vlezlo a hodinu jsem měl klid
Problém může být v té zavřené komínové klapce. Ta by se měla používat k omezování tahu, pokud je příliš velký a kamna jedou na velký výkon i po zavření spodního vzduchu. Zkusil bych po rozhoření zavřít jen vzduch pod rošt a komínovou klapku nechat otevřenou v případě, že to bude hořet opravdu hodně, tak ji nezavírat úplně, ale jen přivřít. Uvidíš, co to dělá.
Většina krbových kamen má na sklo přiveden vzduch, který je omývá. Pokud v kamnech zatopím, sklo se začmoudí, ale po chvilce se to vypálí a je čisté. Přímo u mých kamen je v návodu psáno při zatápění zavřít vzduch na sklo a po rozhoření otevřít. Obvykle ho ale mám otevřený pořád. Se vzduchem pod rošt je to samozřejmě naopak. Parkety mohou být napuštěné kdo ví čím, i to může dělat problémy. To je kupovaná krbová vložka, nebo samodomo? Šňůra kolem skla je v pořádku?
Právě, že jsem někde četl, že ty nové moderní vložky už mají nějaký systém, kde se sklo "omývá" přiváděným vzduchem a tím pádem se nezašpiní. Já tam bohužel nemám volbu pouštět nebo nepouštět vzduch na sklo. Parkety si vynechám, stejně mi už zásoba došla
Krbová vložka je originál kupovaná, ale asi před 15 lety. Právě, že se musím podívat, co je mezi rámem a sklem. Jest-li je tam nějaká šňůra. Akorát je na pevném díle vložky těsnící šňůra, kterou jsem už měnil, ale nepomohlo to. Pokud mezi sklem a rámem není žádné těsnění, mam ho tam dodat?
Ono nejde jen tak oddělat těsnění na horní straně. Výrobci to tam mají uděláno tak , aby tam byla nějaká lišta , stěna kterou se směruje vzduch dolu po skle . Podívejte se třeba na jotulky f 602 (dvířka se sklem) . Ty mají docela všude a tak to názorněji pochopíte. Duležité je také správná teplota , kdy mužete topeniště začít dusit a potom muže naběhnout dvoustupnové spalování . Pak hoří topeniště na vysoké teploty , za pomalého a usporného hoření . K tomu je dobrý spalinový teploměr na magnetku . U krbovek ho mužete dát nahoru na plotnu a optimálně by měly mít cca nad 200°c . U vložek je to dost blbé , tam to mužete přicvaknout jen na dvířka. Pak záleží jak jsou dvířka široká a zda mají dost velkou plochu pro předání tepla na teploměr .
Já mám kamna THORMA Filex. Tam jsou dva vzduchy. Jeden dole u popelníku a druhý pod sklem. Pokud to máte taky tak, zatopte jen na spodní vzduch, horní uzavřít. Až jsou kamna rozjetá, spodní zavřít a otevřít horní. Horký vzduch bude sklo tzv. olizovat a udrží ho čisté.
A co rozhodně doporučuji, zapalujte kamna od vrchu a né jak to dělá 80% lidí, že naloží plná kamna a zapálí dole. Pak to hrozně hulí. Pokud zapálíte nahoře, vůbec to nekouří a kamna se krásně postupně rozehřívají. Je to vyzkoušené. Mrkněte třeba sem.
Dík za videjko. Já mám bohužel starou krbovou vložku, která nemá možnost regulovat
přívod vzduchu na sklo. Díval jsem se, jak je to utěsněno mezi sklem a rámem.
Vypadá to, že když to bylo nové, tak byla mezera mezi sklem a rámem utěsněná.
Teď už tam jsou mezery. Zkusím to přetěsnit tak, že nahoře a na bocích to utěsním
a dole to nechám tak, aby tam mohl proudit vzduch. Sice to nebudu mít jak regulovat,
ale uvidím, co to udělá. Podle videa budu muset přehodnotit způsob přikládání,
kdy jsem narval krb dřevem co to šlo No asi budu muset přestat být líný a přiložit
častěji
Díky všem (pánové a dámy) za cenné rady. Jest-li se mi podaří získat experimentováním
nějaké poznatky, tak je třeba časem sem dám.
Mějte hezký advent a pozor na otevřený oheň o vánočních svátcích. Vánoční stromky
kupodivu hoří velmi rychle a vydatně
Ještě jednou dík.
Tak v přikládce to rozhodně není . To záleží na konstrukci topeniště a běžně přikládám plné a žádný problém. Takovéto argumenty kdy máte přiložit jen pár polínek používají výrobci kteří netestují a nevyrábí topeniště na běžné topení , ale spíše si ulehčují práci . Pak je topeniště spíše okrasné a jste topičem na plný uvazek.
Tak když užto tu je tak se připojím. Mám 13864-kaw-met-w17-kompact-16kw-premium-krbova-vlozka.html Ať dělám co dělám sklo je černé.
Pridavam me zkusenosti...
1) zaklad je kvalitni krbova vlozka, mel jsem Kobok a druhy rok letel z domu, sklo prakticky cerne a vykon mizerny; nahrazen Romotopem ve stejnych podminkach dvakrat za rok setru “prach” na skle, jinak je krasne ciste, viz foto - cistil jsem naposledy zacatkem rijna. Obe vlozky mely stejny privod vzduchu, komin, drevo atd. - jen technologie je jina a rozdil je obrovsky
2) pri zatapeni necham mirne pootevrena dvirka a otevru na ventilacku okno; necham to tak 5-10 minut nez se krb krasne rozhori a zahreje se i kourovod a komin, pak zavru dvirka i okno a necham spodni privod vzduchu
3) komin nijak nepriviram, nad ohnistem je vodni vymenik a ten efektivne teplo prebira
4) topim bukovym drevem min. 2-3 roky proschlym, je to u nas jediny zdroj tepla a vymenik nam honi vodu do podlah, za rok protopim tak 6-8 kubiku dreva...
m.
Tak podle tvého názoru je má krbová vložka špatná?
To si nedovolim rict, protoze s tou vlozkou nemam zkusenost a ani neznam prostredi. Pokud ale mas dostatecny privod vzduchu spodem (da se overit svickou) a rozumny komin pro odtah, tak pokud to otevres nahore a dole, tak by to nemelo cernat. Pokud cerna, tak bych to zacal resit s dodavatelem.
Tak jsem to resil ja s tim Kobokem. Nejdrive mi vykladali o nedostatecnem privodu vzduchu, pak o mokrem dreve. Byl jsem neodbytny, tak dojeli a zjistili, ze vse je ok. Vlozka cerna a se slabym vykonem, tak se mi to cele podarilo vyreklamovat a firma dodala jinou vlozku dle spolecneho vyberu a take obestavbu...
m.
Koupil jsem to v Polsku, u nás se taky prodává. Přívody vzduchu mám ze předu a i zezadu natáhlý z půdy. Stejně to černá. Dnes jsem na zkoušku dal novou těsnící šňůru a je to futr stejné.
Technická otázka . Na jak velký prostor to máte ? Protože to je vložka co vytopí aspon 200m2 . Pokud tam máte malý ohýnek kde přiložíte sem tam polénko , tak se nedivím že to máte černé . Já mám obyčejné litináky podobné jotulkám f 602 , f 118 (uzké ,nízké topeniště ale hluboké) . A tam se koncentruje ohen do uzkého místa před dvířky . Běžně mám na plotně teplotu 200 až 400°c a z komína se prakticky nekouří. To je správná teplota která by měla být v celé šíři vašeho topeniště . Proto jsou tam ty dírky na zadní stěně topeniště , které by měly vyhořívat dřevoplyn (ten hoří až nad 600°c) . Pak je správná teplota v topeništi , čisté sklo a z komína se nic nečudí .
Primárně to bude vytápět dům 6+1 až udělám rozvody. Zatím to vytápí dvě místnost, tak to škrtím a sem tam přiložím polínko.
Na vaši radu jsem tomu dal forsáž sklo i krb se vyčistil, ale v místnosti nejde vydržet.
Díky měl jsem obavu že je něco špatně.
Pokud bude nutno topit na nižší výkon vložky, vždy bude k "začuzování" skla postupně docházet. Tomu asi těžko nějak zabráníš. Viz má zkušenost v mém původním příspěvku. Ale opravdu, pokud použiješ přípravek na čistění krbových skel Mefisto (je to ve formě mech.rozprašovače), třeba viz odkaz a staré noviny, je čistění hračka.
https://www.zbozi.cz/vyrobek/cistic-krbovych-skel-mefisto-500ml-gel/#utm_source=search.seznam.cz&utm_medium=hint&utm_content=products-opesBB&utm_term=cistic-krbovych-skel-mefisto-500ml-gel
nebo ještě lepší je tohle PePo
https://www.4home.cz/pe-po-cistic-grilu,-500-ml/?a_aid=57a1f7049c33e&a_bid=c088d803
a v Kaufláči jej mívají, v akci občas, i za poloviční cenu.
Ten Mefisto gel mám. Ale při topení na nízký výkon je sklo a celá vložka začouzená prakticky hned.
Sám jste si odpověděl , že tato vložka není na vhodná trvalé topení . Je testována na nominál a to by jste tam nakládal cca 5kg dřeva co 30 až 40min . V principu je to okrasná vložka a budete pouštět obrovské množství energie do komína a zároveň topič na plný uvazek.
Nakonec stejně pujdete do konfortnějšího řešení topení do akumulace (voda nebo šamot) , anebo topenišť která mají dlouhou dobu mezi přikládkou jako mám já (škrcení vzduchu) . Ty už jsou samozřejmě jinde než mám já co je hodně technologicky zastaralé.
Přesně to je ten problém. Topení na nízký výkon. Pak se to zašpiní, zadehtuje. Pokud se mně u kamen začoudí sklo, tak to během chvilky plameny a teplo vyčistí. Uvádí se že teplota spalin má být v rozmezí 110-240 stupňů, existují teploměry, co se přilepí na kouřovod. A podle toho poznáte jak topit. Pokud je v uvedeném rozmezí v místnosti teplo (velice častý problém u kamen s výměníkem, která vytápějí víc místností), nebo zima, jsou kamna špatně navržená a pro danou místnost nevhodná.
Pán má teplovzdušnou vložku o velikosti topeniště cca 60cm šíře a hlubokou aspoň 40cm .
Nevím jaký to má výkon, ale to bude tak na vytopení sálu v hospodě. Já mám kamna Salerno o výkonu 4kW a vytopím s tím v pohodě celý dvojpokojový byt o 70m2 v zateplené bytovce a silnější kamna už by byla moc.
Ano . Dnes jsou hodně zateplené domy a to je problém pak problém najít vhodné topeniště. Mám víkendovou dřevostavbu(40m2) a kamna mám velikostně podobné morso 2b. Zatápím často takzvaně od nuly a potřebuji co největší výkon a pak zase co nejmenší. Topeniště mám 0,5m hluboké a cca 22cm široké . Takže zezačátku možná dám i těch 8kw , ale po vyhřátí to nechám vyhasnout a třeba po 4 až 6h vyhrábnu zezadu žhavé a zase přiložím dva špalky a nechám jít . I často ráno najdu žhavé a pokračuji . Když zvážím kolik za den spálím dřeva tak se výkonově dostanu k 2kw/h . Komín když jsem naposled vymetal (1 za rok) , tak jsem měl možná malou lopatku(tu uzkou) sazí . Sekundární spalování funguje tedy perfektně.
V podstatě jde o to, jestli topíš intenzivně a suchým dřevem, nebo oheň "škrtíš". Já mám krbovou vložku, kterou jsem si sám vyrobil. Pokud ji roztopím a "jede" na plno, sklo se nezakouří a dokonce, pokud na něm něco je, tak se to vypálí a sklo se samo očistí. Ale, protože tu vložku používám i jako "stáložárný" zdroj tepla, po celou noc, tak večer před spaním ji naložím plnou dřeva, zavřu přívod primárního (u popelníku) i sekundárního vzduchu (nad dvířky) a i komínovou klapku. Dřevo odhořívá po celou noc, mírně přitápí a ráno je v krbovce ještě žhavý popel. A pokud je dřevo suché, ani žádný abnormální kouř není. No a přes tu noc se ale sklo tedy většinou "očadí". Pokud tedy chci koukat druhý den do ohně a nechci intenzivně roztápět, vezmu noviny a "chemii" na sklo a během 2 minut mám sklo zase krásně čisté. Noviny hodím na žhavý popel, všechno otevřu, přidám pár třísek a pak polena, zavřu dvířka a už zase přitápím. A pokud se mi zdá, že by mohlo být sklo zase čistší, opět pomocí starých novin a přípravku na čistění skel krbových kamen, za pár kaček, během chvilky, sklo novinami očistím. Což provádím ale většinou pouze v případě, že chci "relax" místo televize , jinak, mírně začouzené sklo, neřeším.
George..a dobře děláš..a doplním .Je to prostě o spalování ,je na nás ,jaké podmínky připravíme,počasí se musíme přizpůsobit.Každý den jsou odlišné,jednou otevřeš,málem ti vyletí dřevo komínem,druhý den si myslíš,že ti někdo sedí na komíně.