Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se bude "chovat" tato kombinace oběhového čerpadla a napěťového měniče?

Řeším náhradní zdroj (záskok) pro napájení oběhového čerpadla topné soustavy s tepelným čerpadlem vzduch/voda. Pro funkci tohoto systému je požadováno, z důvodu zajištění jeho správné funkce, oběhové čerpadlo s poměrně velkým výkonem.
Jeho jmenovitý výkon je 270W/230V, na nižším stupni,který nám provozně stačí, je nastaveno na 210W.
Toto je zajištěno čerpadlem uvedeným v následujícího odkazu.

https://www.obchodcerpadel.cz/detail-produktu/obehove-cerpadlo-aquart-328180-230v-nahrada-za-grundfos-ups-32-80-180mm/#qtab=t1

Nyní řeším jeho krátkodobé napájení z akumulátoru 12V, v případě výpadku sítě a nutnosti cirkulace vody ze systému do tepelného čerpadla, s ohledem na nebezpečí zamrznutí, po dobu výpadku sítě a případném poklesu venkovní teploty pod bod mrazu. Okruh mezi TČ a RD je proveden přímým napojením na společný systém ÚT a naplněn vodou.
Uvažuji o napěťovém měniči 12V DC/ 220V AC, se maximální trvalým výkonem 500W, špičkovým výkonem 1000W.
Jde o měnič s úplnou sinusoidou. Tento měnič má ale výstupní frekvenci 60 Hz. Měnič viz další odkaz.

https://www.aliexpress.com/item/4000190138064.html?spm=a2g0o.cart.0.0.6e653c00ThBLaq&mp=1

Můj dotaz zní:
1. Jak se projeví zvýšená frekvence na funkci u tohoto oběhového čerpadla (čímž se zvýší otáčky a tím i příkon, o cca 20%), neohrozí se tím oběhové čerpadlo?
Bude toto oběhové čerpadlo schopno zvládnout, při této zvýšené frekvenci, třeba 3 hodiny provozu?
2. Zvládne tento měnič rozběh tohoto oběhového čerpadla? Někde jsem se dočetl, že požadavek na výkon měniče, v případě rozběhu indukčního spotřebiče (byla uváděna lednice) je i více než 5-ti násobně vyšší než jmenovitý výkon zařízení.

Nemáte s tímto někdo zkušenosti, případně prosím o Vaše názory. Díky za reakce.

Nevím, jaké to má výhody řešit to předimenzovaným měničem, ke kterému stejně budete muset koupit akumulátor a vyrobit nebo opět koupit automatiku, která bude hlídat výpadek sítě a v případě najetí sítě odpojení měniče a přepojení čerpadla. Frekvence 60 Hz by podle mě nevadila (stejně není garantovaná).
Proč nechcete použít klasickou UPS-ku která má vše ?

Něco podobného mám ke kotli a po dvou letech odešly kondenzátory uvnitř, takže oprava. Já za to tenkrát dal cca 7000 i s baterkou. Vy tím chcete při výpadku krmit cca +-200 W. Mé čerpadlo bere nějakých 60W a s trakční baterií 45Ah to vydrželo cca 30 minut Orientačně. Hodně dobře tedy zvažte kapacitu a kvalitu akumulátoru. On je povětšinou výpadek elektřiny pár minut. Zcela vyjímčně té půl hodiny a velmi zřídka při nějakých servisních pracech, nebo přírodní pohromě o hodně delší a tam záložní zdroj již nemá smysl. Já osobně už bych záložní zdroj tohoto typu nepořizoval. Nevím ale o jiných možnostech, respektive jsem nehledal kvalitativně vyšší úroveň zdrojů.

Máš v háji baterku.

Pre spotrebu 100W:

záložný zdroj (UPS) s batériou 65 Ah bude pracovať 3,5 hodiny.
záložný zdroj (UPS) s batériou 120 Ah bude pracovať 6,5 hodiny.
záložný zdroj (UPS) s batériou 150 Ah bude pracovať 8 hodín.

Pre toho, kto má večné problémy s dodávkami IS, so špinami americkými, kapitaľistickými, dekadnetnými, sú dnes na trhu velice šikovné, úsporné obehové čerpadlá s príkonom motora 5W.

napríklad: Wilo Star-Z NOVA

Dnes existujú kompletné zariadenia k napájaniu obehu, od záložných zdrojov, čerpadiel, batérií. https://www.atria.sk/vykurovacia-technika/zalozne-zdroje-kotle-cerpadla/

https://www.atria.sk/avansa-500-w-bateria-46ah/