Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Akumulátorový strunový vyžínač

Zdravím,
přemýšlím nad Vánočním dárkem pro tátu, dodnes používá klasický elektrický ( s kabelem ) strunový vyžínač Grizzly 750.
Jenže ten už má odslouženo a je těžký a manipulace s prodlužkou po zahradě není to pravé ořechové..

Jedná se mi o vaši zkušenost s nějakým výrobkem, nebo přímo doporučení výrobce...délka, tedy čas práce se strunovkou je vždy cca 20-30 min, pokud odpadne manipulace s kabelem bude to max 15 min .
Jedná se mi o klasiku, dosekání míst, kam se nedostane sekačkou...okolo stromků, hrana obrubníků, chodníky, terasa...

Nemám absolutně představu, kolik, nebo jak dlouho vydrží akumulátor pracovat v reálným provozu...

A taky nevím zda zvolit 12V...nebo 14V, 18V, 20V ??? Je v tom rozdíl ? Budou se lišit baterie díky větší voltáži i výdrží, nebo záleží jen na maximální kapacitě mAh ?

Cena řekněme 2 500 - 3000 Kč, samozřejmě, pokud by někdo měl odzkoušen levnější a přesto spolehlivý výrobek, nebudu se zlobit..

Myslel jsem Makitu, Bosch, AL-KO....tito ve mně vzbuzují důvěru a mám s nimi dobré zkušenosti, ale rád si nechám poradit
Díky

Jednoznačně doporučit typ, nebo značku si netroufám, nemám zkušenosti.
Jen všeobecně. Napětí akumulátoru mimo vlastní kapacitu určuje celkový výkon stroje a výdrž.
Akumulátor s malým napětím je více zatěžován proudem a tolik nevydrží. Naopak je li napětí větší, je při stejném výkonu menší proud a baterie vydrží déle.
Například baterie o kapacitě 2Ah a napětí 12V, má uloženou energii asi 24Wh.
Ale baterie 40V 2Ah, má uloženou energii asi 80 Wh, což je dost rozdíl. Tedy baterie s větším napětím je schopná vykonat větší práci.
Akumulátory ale představují značnou část ceny stroje, čím výkonnější baterie tím dražší výrobek.
Proto (nezjišťoval jsem) si myslím, že aku vyžínač známých značek asi nepořídíš za uvedenou cenu, spíš tak okolo 6000,-.
V nižších cenových hladinách bych se podíval po nabídce třeba Lidl, Gardena a podobně, tam by se snad něco sehnat dalo. Osobně mám celkem dobrou zkušenost s výrobky které nabízí Lidl.
Možná i https://www.mall.cz/sekacky/blackdecker-glc3630l20-qw?gclid=EAIaIQobChMI2NrPvIqA5gIVyITVCh38NgFXEAQYBSABEgLP1PD_BwE by mohl být vhodný.

Děkuji za reakci..takže jsem musel minimálně 1000 kč přidat :-)

Vybral jsem několik typů a výrobců...takže nějaký typ, co by bylo lepší a proč, nebo je to jedno a vybrat si podle barvy, vhledu ? :-D

https://www.dilna-zahrada.cz/d-black-and-decker-glc3630l25-aku-strunova-sekacka

https://krovinorezy.heureka.cz/makita-ur100dsme/#

https://www.euroking.cz/makita-dur181rf-cordless-grass-trimmer

https://www.naradibosch.com/bosch-universalgrasscut-18-260#variant=5ceced5f-36b0-4d6b-b24e-1e020a85241d

Z tohohle výběru bych asi šel do toho black end deckera. Baterie 36V dá asi slušný výkon.
Ten druhý má dokonce psanou baterii 12V, to bude nějaký šmrdlátko.
Ty další mají 18V, to asi taky nevydrží moc. U boschky mají v popisu dokonce, že je dodávka bez baterie a nabíječky. Pokud to není nějaký překlep, tak to baterie zvlášť dost prodraží.
Ale ani jeden z nich neznám, jen všeobecně.

Díky za reakci...

Takže já jsem také pro B & D ale když se tím tak probírám a na základě tvého prvního příspěvku ohledně výkonu baterií v kWh mne ještě napadlo, že i váha bude celkem rozhodující .

Takže tenhle s 18V ale 4Ah baterií má o 1kg méně než ty 36V ...a pokud tedy vypočítám kWh je to 36 x 2 = 72 a nebo 18 x 4 = 72... je moje úvaha správná ?
Jednalo by se o tento : https://www.rucni-naradi.cz/black-and-decker-stc1840epc-aku-strunova-sekacka

Doporucujem si hlavne vybrat znacku - do buducna urcite dokupis dalsie naradie a ked uz mas nabijacku a baterie je to velke plus. Cena aku naradia je relativne nizka, ked uz mas baterie. Zvolil by som klasiku 18v zatal najrozsirenejsie a urcite co najviac Ah baterie.
//
36v je fajn, ale su aj masiny kde das dve 18 a spravaju sa ako 36 - ale verim ze bude aj prevodnik z 36v baterie na 18, avsak hlavne pri mensich masinach moze ta vaha tazsej 36v baterie vadit.
/// doporucujem drahsiu ale kvalitnejsiu znacku stihl na zahrádne naradia