Vrtaná studna
Dobrý den. Poprosil bych o názor zkušenější. Vrtaná studna o hloubce 25 m s konečným vystrojením 125 mm a aktivací a vyčištění vrtu airliftem. Moje otázky: 1. Bude koněčný průměr vrtu 125 mm dostatečný pro nějaké budoucí, manuální zásahy, jako např. uvíznutí čerpadla, čištění vrtané studně? 2. Počáteční vyčištění vrtu po odvrtání airliftem je vhodné, nebo není? Děkuji za Vaše názory.
neviem si dost dobre predstavit zasah v 25m a priemere 125mm.
Pokud jsem správně pochopil, tak širší vrt je určitě lepší?
Když je silný pramen,tak je to celkem jedno.Ponorná čerpadla do vrtu stejně mají většinou průměr cca 100 mm,takže to díry 125 mm půjdou.A dávají třeba 60-80 l/min.Velký průměr má cenu jen v případě,že je pramen slabý,tak aby byla nějaká zásoba vody na čerpání.Ovšem taky stojí mnohem víc.A když čerpadlo správně nainstalujete na potrubí,nemá tam jak uvíznout.
Děkuji za odpověď. Bude to vrtané v sedimentu, tak mám trošku obavu, aby vrt nějak nesedl. A finanční rozdíl mezi 125 a 200 je na metru 600 kč, tak si říkám jestli není lepší zaplatit o +- 15 000 kč více a v rámci možností co nejvíce omezit nějaké případné vlivy podloží.
Tohle vám asi nejlíp vysvětlí a poradí ta firma,co to bude vrtat.Tedy výhody většího vrtu.A měla by tam být plastová výstroj-trubka,takže nějaké sedání asi nehrozí.
Já osobně bych nechal ten menší a připlatil si na hlubší vrt,alespoň o 5 m.Spodní vody stále klesají a nikdo neví,o kolik klesnou při tomhle počasí třeba za 5-10 let.Abyste pak nebyli na suchu a nemuseli vrt složitě a draze prohlubovat.Ale poraďte se s tou firmou,ti to vrtají denně a tak ví,co je ideální.
Veškerý manuální zásah je vytažení případně nefunkčního čerpadla. Vrt se čistí čerpáním.
Vytáhnutí čerpadla je jeden manuální zásah a vyproštění z jakéhokoliv důvodu, uvíznutého čerpadla, je druhý, odlišný manuální zásah. Vrt se čistí buď airliftem, plavením, čerpáním. Ptal jsem se, jestli airlift je vhodný.