Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jabloň jak říznout

Jabloň nie je broskyňa či nektarinka náročná na otvorenú korunu osvitu plodov s celodenným prístupom ÚV zo Slnka. Mohol si nejaký obrast nechať smerom do stredu koruny, aby bola nosnosť s plodmi v rovnomernej korune vyvážená.(Smola, až na budúci rok)

Hlavne máš zahustené tie dve metly, ktoré si ponechal na dvoch koncoch nosných haluzí.

Ešte tam strč na štafliach hlavu a presvetli zahustený porast na koncoch.

Kvetné puky sú už teraz diferencované, okom viditeľné, rozpoznateľné od pukov s neplodnými listami.

Jabloň nemusí rodiť vôbec ani po drastickom reze. Niektoré odrody jabloní zakvitnú a rodia obrok, každý druhý rok, napríklad Ontario.

-------------------------------------
Jabloň fest pohnoj ku koreňom superfosfátom teraz na jeseň, už včera bolo neskoro, min. použi 10kg. Musíš granule s fosforom hlboko zarýľovať po obvode pňa, po celom obvode koruny ku koreňom. Ideálne superfosfát vriacou vodu rozmočiť v konvici a okolo kmeňa do porýľovanej pôdy naliať, nakropiť, aby nasadila jabloň do jari kvetné puky.

Koncom februára (25 února 2020) pohnoj pôdu pod korunou graulovanou, 46% močovinou, detto 10kg. Ideálne tiež rozmočiť a postirkať močovinou okolie jablone čím sa zlikvidujú huby a plesne (chrastavitosť, monilióza apod.) na popadanom lístí na jeseň, v pôde a v tráve.

Počas roka už dusíkom nehnoj, trpeli by plody kazivosťou ešte pred dozretím z nedostatku prístupného vápnika. Uskladnené plody by mali pod šupkou zase tmavé škvrny, začali by hniť.

Hnojiť sa môže cez rok v čase rastu jedine draslíkom, horčíkom, železom, fosforom, sírou a stopovými prvkami, bór, molybdén, vápnik. Ani vyzretý hnoj počas leta jabloniam nesvedčí. Jedine po opade lístia dodať organický, živý maštaľný hnoj a dusík, silnú močovinu, výhradne jednorazovo, skoro na jar, ešte na sneh. Do konca února.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny