Kvetné puky sú diferencované výhradne na jednoročnom dreve v prípade, ak mal strom v predošlom roku dostatočnú pôdnu, ale aj listovú výživu. Stredové haluzie sa môže hlbokým rezom pilkou odstrániť, aby sa presvetlila koruna
Podľa farby olistenia vidím, že strom trpí chlorózou, nedostatočná výživa, hlavne je nutné dodať do pôdy o.i. nutného fosforu aj železo (zelená skalica, aspoň jedno kilo alebo zakopať ku koreňom oceľové Fe stružliny, odpad zo sústruhu) + horčík. Možo je silne vápenné podložie, premočená alebo naopak, suchá pôda. Jablone potrebujú pH neutrál, bohatú pôdu na živý humus organickej hmoty, prípadne mierne vápenitú pôdu.
Nezmienať si kvetné puky s terminálnymi, vrcholovými pukmi, ktoré sú na koncoch letných, jednoročných výhonoch. Tieto puky síce vypadajú ako kvetné, ale obsahujú auxíny, tzv. hormonálne látky ktorými sa riadi celkový vzrast koruny stromu podľa podpníka alebo ak je to iba semenáč. Ak sa ich strom celkom zbaví silným rezom koncových konárov s týmito vrcholovými pukmi, má rez opačný efekt, strom zblbne a začne mať veľké a dlhé prírastky nových letorastov, aby dohnal svoj genetický potenciál podľa DNA daného vzrastu.
Preto sa strom nereže bezhlavo, iba sa výchovne z vnútornej strany presvetlí, musia sa ponechať na nosných vetvách koncové, terminálne puky.
Tiež je dôležitá fertilita peľu, aby boli všetky kvety riadne na bliznách opelené, jablone by mali mať svoj pár i keď sú z časti samoopelivé.