Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako na vymenu expanznej nadoby?

Zdravim,

na dome mam elektrokotol na ohrev TUV a kurenie, sucastou zapojenia je aj mensia expanzna nadoba, znacka VAREM. vsimol som si, ze na tej jej striebornej prirube sa urobila akokeby mikroskopicka prasklina, ktorou zacala kvapkat voda. Zatial je to tak 1-2 kvapky za den, ale bude to len horsie. Vedeli by ste poradit, ci je mozne rovnaku expanzku vymenit svojpomocne, alebo treba vodara? Nerad by som vytopil celu kotolnu :-)

Doma skontrolujem, ci je mozne expanzku izolovat ventilmi. Ked nie priamo pri nej, tak co najblizsie. Je nutne ju pred pouzitim/montazou nejak natlakovat? Alebo sa to uz predava natlakovane a staci len nasrobovat a nasledne odvzdusnit?

Pokud máš expanzní nádobu připojenou přes uzavírací ventil do soustavy topení lze vyměnit při vypnutém topení bez vypouštění.
Nádoba by se měla kontrolovat a případně dofukovat - uzavírací a vypouštěcí ventil se "hodí".
Jinak je nutné vypustit a vyměnit.
Pak je také nutné mít nářadí na výměnu a vědět jak co povolit aby nevznikla ještě větší škoda.
Nádoby s gumovým vakem se prodávají natlakované na předepsaný tlak.