Jistič má dvě spouště. Zkratová vypíná okamžitě (u těchto starých jističů to trvá déle, současné zabírají klidně během milisekundy, vypínají během ani ne půlperiody) při překročení proudu 10x a víc. Tepelná spoušť vypíná při přetížení tedy proudy nad 120% jmenovitého (mezi 100 a 120% leží oblast nikoho), přičemž 150% musí udržet nějakou dobu a 200% musí vypnout za nějakou dobu (myslím že ty časy jsou hodina a pět minut, ale radši bych se podíval do nějaké učebnice elektrických přístrojů nebo bych si prostě našel charakteristiky třeba na stránce výrobce, klidně i současného, tohle se nezměnilo).
16A je 3680W (nebo spíš VA), 5000 je jenom 135% nominálu, takže dřív jak za hodinu bych vypnutí nečekal. Samozřejmě vedení na to musí být dimenzované. To že jistič takový výkon neutne hned je normální, ale to, že takový výkon poškodí vedení normální není, zvlášť když je použitý jistič IJV tedy Jistič Vedení (co znamenalo písmeno I nevim).
1.5 mm je sice málo, ale myslím, že se to použít dá (záleží na dalších okolnostech (uložení, odpor zemní smyčky...), jedenapůlka takový proud snese), pokud to nedělal nějaký fušer, nebo tam někdo nedal tu šestnáctku jistič místo desítky. Pokud vím, tak v hliníku se dávala 1.5 2.5 a 4 pro proudy 6 10 a 16 A (obvykle, otázka dimenzování je složitější), mědi se dávalo o stupeň míň tedy mě by vycházela 2.5.