Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký je vztah mezi nabíjecím napětím a proudem při nabíjení aku 18650?

Klucí, já jsem sice starej praktik elektro, ale nyní jsem se dostal do situace, kterou si teoreticky nedokáži vysvětlit.
Situace:
Měřící zařízení digitální multimetr UNI-T a analogový VA-metr PU 110. Výsledky na obou +/- shodné.
Nová sestava baterie (aku), 4 ks 18650, cca po 2000 mAh, zapojené do serie (14,4 V -16,8 V).
Originální nabíjecí modul baterie vysavače (BMS PCB ?- 4 článkový), aku i modul OK a vše zapojeno dle původního zapojení.
(Jedná se o napájecí baterii pro robotický vysavač RobZone ROOMY.)
Použitá nabíječka se spínaným zdrojem (35V/750 mA) a s plynule řiditelným napětím (4-35V DC).
Nabíjení sestavy kontrolováno na displayi vysavače a jeho digitálním ukazateli (nabíhající linka).
Při nastaveném napětí 24V a připojení této sestavy na nabíjení, byl nabíjecí proud 140 mA.
Pak při nastaveném napětí 19V a připojení sestavy nabíjecí proud opět 140 mA.
A vzhledem k tomu, že se nabíječka nevypíná při dosažení max. napětí 16,8V (maximální napětí pro danou sestavu 18650), tak jsem pro jistotu nastavil nabíjecí napětí na 16,8V, takže by pak k přebití nemělo dojít. A nabíjecí proud byl opět 140 mA.
Domníval jsem se, že by při různých nabíjecích napětích se měl měnit i nabíjecí proud a v případě nastavení nabíječky na 16,8V, pokud jsou články plně nabity, by teoreticky neměl do článků "téct" proud žádný.
Ovšem při dostoupení nabití článků na max.hodnotu (digitální ukazatel - linka na maximu) došlo pouze k poklesu nabíjecího proudu na hodnotu 125-130 mA, takže dle přístrojů, do sestavy baterie, ještě stále "teče" nezanedbatelný proud.
A to stále, i po další delší době ( 1 hodiny).
Je mi jasné, že na tyto průběhy bude mít asi vliv ten modul, ale stále mi není jasné, proč se ty proudy v závislosti na změně napětí skoro vůbec neliší a proč nakonec, i po nabití na max.hodnotu danou i tím napětím nabíječky, nastaveném na napětí 16,8V, stále do sestavy "teče" poměrně velký proud (v porovnáním s vlastním nabíjením).
Jde mi o to:
1. jak to, že se nabíjecí proudy nemění v závislosti na nabíjecím napětí
2. proč po nabití sestavy na max. hodnotu modul nabíjení nevypne a nabíjení neukončí (je tím tento modul tohoto vysavače vůbec vybaven?)
3. proč "teče" proud do baterie i po jejím úplném nabití
4. a nakonec to hlavní
nemůže se tato baterie, pokud bude připojena stále na tuto nabíječku s nastaveným napětím nabíječky na 16,8V destruktivně poškodit, vzhledem k tomu, že do ní stále "teče" poměrně velký proud?

A ještě poznámka na konec. Sice jsem si už od Číňana objednal originální modul BMS PCB na 16,8V a konkrétní nabíječku přímo pro nabíjení 4 článkové baterie 18650 přímo na 16,8V/2A, která identifikuje ledkami nabíjení a po dosažení hodnoty 16,8V se nabíjení vypne, ale zajímalo by mne i tak, výše uvedené a jaký na to máte názor a vysvětlení.:puff:

Nevím co máš na stole. Jestli to má nebo nemá řídící elektroniku a jestli ta funguje.

Obecně se 18650 nabíjí nabíječkou s konstantním proudem a konstatním napětím. Nabíjí se proudem například 1,5A po dosažení napětí 4,20v (nutno dodržet) proud klesá a nabíječka se má odpojit při poklesu proudu pod 50mA. To je okamžik plného nabití.
Také se nabíječka má vypnout pokud po určené době nedojde k dobití baterie.

Příklad:
datasheet viz např: https://batterybro.com/blogs/18650-wholesale-battery-reviews/57179459-lg-hg2-review-20a-3000mah
tady to máš s grafem
https://www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf

Odhaduju z popsaného:

Při nastaveném napětí 24V a připojení této sestavy na nabíjení, byl nabíjecí proud 140 mA.
Pak při nastaveném napětí 19V a připojení sestavy nabíjecí proud opět 140 mA.

-asi to ten obvod omezuje - nastavuje pro baterie 16,8voltů na vstupu můžeš mít co chceš.

Ovšem při dostoupení nabití článků na max.hodnotu (digitální ukazatel - linka na maximu) došlo pouze k poklesu nabíjecího proudu na hodnotu 125-130 mA, takže dle přístrojů, do sestavy baterie, ještě stále "teče" nezanedbatelný proud.
A to stále, i po další delší době ( 1 hodiny).

možná to chce vydržet

Jde mi o to:
1. jak to, že se nabíjecí proudy nemění v závislosti na nabíjecím napětí

-asi je to těsně před ukončením nabíjení. viz graf, nabíjení v režimu konstantního napětí v grafu trvá 90minut takže u tebe to klidně může trvat i déle třeba 180 dle typu baterie.

2. proč po nabití sestavy na max. hodnotu modul nabíjení nevypne a nabíjení neukončí (je tím tento modul tohoto vysavače vůbec vybaven?)

- pokud je zkonstruovaný tak aby vypl při poklesu proudu -typicky pod 50mA tak ještě toto nenastalo

3. proč "teče" proud do baterie i po jejím úplném nabití

- není úplně nabitá 4,2voltu drží dlouho a ještě se pomallu dobíjí viz graf

4. a nakonec to hlavní
nemůže se tato baterie, pokud bude připojena stále na tuto nabíječku s nastaveným napětím nabíječky na 16,8V destruktivně poškodit, vzhledem k tomu, že do ní stále "teče" poměrně velký proud?

-pokud vše funguje tak ne :D Nespíš se podobně chovají všechny tyto nabíječky