Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lano s kladkou na posunutí dřeva

Dobrý den,
mám dotaz. Chci si do lesa udělat kladku, kterou použiju jako převod. Tedy malotraktorem potáhnu strom jednou takovou silou, ovšem s 2x tak dlouhým lanem a 2x tak pomaleji.
Můj dotaz zní: Je jedno, jaký bude mít kladka průměr nebo se změnou průměru něco zásadně mění?
Díky

Pokud si budeš kladky vyrábět sám, tak si je udělej lehce rozebiratelné (osu jen na závlačku a vyjímatelné rolny kladky). Pak nebudeš muset řešit uzlíky na konci lan. Jinak kladkostroje u nás vyrábí firma Brano (cena začíná na nějakých 2200,- Kč).