Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kovové zárubně - panty

Dobrý den,
rád bych požádal o pomoc s panelákovými zárubněmi, sundal jsem staré obložky po bývalých majitelích bytu, ale kovové zárubně nebyly kompletní. Horní a střední pant jsou v pořádku (obr. 1), bohužel na spodním chybí trn, na které se nasadí dveře (obr. 2). Je zde pouze kovová objímka, která je k zárubním přivařená a není zde ani šroub pro její vyjmutí. Kde se dá prosím ten trn sehnat a jak se přesně nazývá? V železářství ani v jistém hobby marketu mi neporadili. Velice děkuji za odpověď.

Obr 1 [624e8fe1e0ecf666fb5726a61b45d3ea-full.jpg]

Obr 2 [d4db8324dd4fa821c552d4464027376d-full.jpg]

Řešení:

Dají se koupit panty pro montáž na vrátka, čep z nich lze vyrazit a dáš si ho do svých futer. Jen si to změř, délku a průměr. Další možností je kousek hlazenky, nebo to vyříznout z hladké části dlouhého šroubu s 2/3 závitem typicky vratový šroub, jen hlídej průměr hladké části.
Záleží na Tvých možnostech.

Dají se koupit panty pro montáž na vrátka, čep z nich lze vyrazit a dáš si ho do svých futer. Jen si to změř, délku a průměr. Další možností je kousek hlazenky, nebo to vyříznout z hladké části dlouhého šroubu s 2/3 závitem typicky vratový šroub, jen hlídej průměr hladké části.
Záleží na Tvých možnostech.

Jak tady píše "čumil old" nejjednodušší bude změřit šuplerou (posuvným měřítkem průměr) a v želežářství koupit dlouhý šroub s částečným závitem, tak aby délka hladké části byla delší nebo stejná jakou potřebuješ. Pak si ten kus vyřízni ve svěráku a zabruš u obou konců hrany. Ještě při nasazování do zárubní bych zkusil zda to tam jde moc volně a pokud by to tam "kloktalo" tak bych to zmáčknul sikama a jemně naklepnul. Ještě poznámka k vratovým šroubům ty mají většinou tělo o něco slabší než je závit.