Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba plotu 'postupne'

Mám v plánu stavbu zděného plotu svépomocí:
- zděný plot: sloupky ze ztraceného bednění tak 1.5m vysoké, mezi sloupky zídka ze ztraceného bednění (dvě řady), poté bude plot obložen kamenem
- jedná se o plot o délce 30m podel cesty
- pozemek je rovný, žádný svah a i plot bude skoro v přímce

I kvůli financím budu plot stavět po částech a vše si chci udělat sám což samozřejmě nebude hned za jeden týden.
Hlavní problém vidím v tom, že nejsem schopný vykopat základ pro plot o délce 30m za krátkou dobu a pak jej vybetonovat (míchačka atd ...).
Nechci mít před barákem škarpu přes celé léto, ale by tam někdo zahučel.

Takže jsem si vymyslel následující postup:
1) postupně vždy vykopu základ pro sloupek a zabetonuji
základ zhruba: 40cmx40cm, hloubka 80cm
do stran základu (do hlíny) zarazím nařezané roxory (4ks na každou boční stranu)
samozřejmě další roxory i na výšku
a zabetonuji po okraj
takhle postupně udělám základ pro všechny sloupky

2) poté postupně vždy vykopu základ pro zídku MEZI sloupky (rozteč bude asi 2m) a zabetonuji
základ by byl také 80cm hluboký, ale na šířku jen tak na rýč ~20-25cm
očistím boky již vybetonovaných sloupků kde budou trčet ty roxory
samozřejmě další roxory i na výšku
a zabetonuji po okraj
takhle postupně udělám základ pro každou zítku

Jak budu pak stavět první a druhou řadu ztraceného bednění tak ji můžu ještě horizontálně provázat. Dohromady sloupky a zídky.

Celý plot bych pak chtěl obložit přírodním kamenem. Mám jen strach aby se to nezačalo moc hýbat a obklad potom nepraskal.
Sloupky by byly širší takže by nedošlo k nalepení obkladu přes sloupek a zídku.

Jde mi o to jestli je to úplná blbost nebo se nemusím bát pokud základ bude dostatečně hluboký.

Díky za názory.

Dôležité je previazať vyčnievajúce armovanie. Ideálne je nadviazené roxory elektrikou zvariť vedľa seba, spoločný zvar aspoň 15cm. Betón sa už nenadpojí, ale armatúra bude komplet masív plotu a stĺpikov držať.

Aby plot nepracoval do strán, musíš nechať trčať roxory tesne pod betónom z vonkajšej aj vnútornej strany. Ako keby si armoval deku alebo previs, lenže z oboch strán.

Na spodok, do 80cm výkopu tiež polož roxory do betónu, aby mráz nezdvihol niektorú časť jednoliateho plotu z rostlej zeme, mohla by časom vzniknúť trhlina medzi stĺpikmi a medzi výpňovými dielcami. Pôda rokmi neustále pracuje, posúva sa po vrstevniciach podložia aj ak sú tieto vrstevnice v niekoľkých metroch, či desiatkch metrov pod povrchom. Chceš, aby ťa plot bez ujmy prežil. Geologické posuny sa niekedy prejavia po desiatkach rokoch.