Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojeni objimky

Ahoj koupil jsem si objimku a kabel. Chci si je zapojit, vypada to jednoduse. Dal bych modry kabel do diry k modremu a cerny k cernemu...viz foto. Bude mi to takhle fungovat, dik. Elektrice absolutne nerozumim.
Jeste ta cokolada ma dve diry na kazde strane, je jedno do jake diry ho zapojim. Viz foto v priloze.

správně bys to zapojovat neměl. Ale v podstatě sis odpověděl, modrý na modrý, černý(hnědý) na černý (a když to prohodíš, tak se zase úplně tak moc nestane, maximálně budeš mít fázi na objímce). Víc děr neřeš, je to jedno, kterou použiješ.

Fáze by na objímce právě být neměla, protože když si pak bude někdo po 10 letech šroubovat potmě novou žárovku a nevypne si vypínač, tak je neštěstí na světě.
Fáze nejspíše bude hnědá, ale to zjistíš najisto až změřením (alespoň fázovkou za pár korun). Jinak platí viz předchozí příspěvek, zapojovat bys správně neměl - jen pro jistotu :)

protože nevidím konec toho černého kabelu, tak nevím, čím končí. Třeba je tam dvoupólová vidlice. ]:) Podle mě jde o lustr, takže by to teoreticky mělo být OK, ale nikdy nevíš, co "neználky" všechno napadne.

jinak moderní objímky dnes počítají i s tím, že je fáze na závitu (ale opět - není jistota, že na konci toho moderního bílého kabelu nevisí 80 let stará mosazná/keramická objímka.)

Na jednom školení skrzevá vyhlášku 50 nám školitel říkal, že ho někdo požádal, aby mu udělal revizi nového baráku, kde měl veškerou elektroinstalaci taženou vodičem se ž/z izolací. Asi znárodnil cívku ž/z drátu a využil ji, Školitel ho prý samozřejmě odmítnul, ale prý nepochybuje, že ten šmudla našel někoho, kdo mu tu revizi byl ochoten udělat.

Bylo by to jen takové prsknutí, záleží jestli v zásuvce nebo ve vypínači, takže spíš leknutí, než nějaké větší nebezpečí (požár, úraz) - "kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane, kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky."