Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Multimetr - co dělám špatně

Zdravím, koupil jsem digitální multimetr, konkrétně tenhle
alza.cz/hobby//solight-v40-d5525981.htm?kampan=adwho_hobby-a-zahrada_pla_all_hobby-a-zahrada-css_merici-technika_c_1003737_1o2_SD011c6&gclid=EAIaIQobChMI_bGm3vLj5AIV0ed3Ch1eYQJAEAYYAiABEgJygPD_BwE

a zjistil jsem s ním takový problém. Chtěl sem změřit baterku, a on nic neukazoval. Pak sem do něj dal baterku, pak teprve začal fungovat. To bez baterky v multimetru nic nezměřím?
Ale teď mám ještě jeden problém, nevím co dělám špatně. Všechno funguje, kromě měření ampérů. Když ho přepnu na rozsah 20 A, a chci změřit tužkovou baterku, tak je tam pořád nula. I když sem tam pak dal rozsah 200 mA, pořád ukazuje nulu. Baterka je přitom dobrá. Kabel sem měl ve zdířce s označením 20A, pak jsem ho zkusil dát i do ostatních zdířek, a pořád je na displeji nula. Co dělám špatně?

Troll. Pochopil by rady i debil, tento nás očividně testuje. (Prasak)

Zrejme musíš prehodiť kolík v merači na dieru DC a nastaviť prepínač na DC mA-A v prípade, ak meráš jednosmerný prúd na AA tuškovke či ostatných chemických baterkách.

Bez 9V hranatej baterky tieto merače nefachčia. Baterka vydrží roky-rokúce v 100% stave a funkčnosti ak budeš za každým meraním prístroj vypínať. Osobne mám jednu a tú istú 9V baterku v merači https://lnk.sk/agBY už desať a viac rokov v plnej pohotovosti.

Předtím jsem ho vybíral, teď už multimetr mám koupený.
Doteď jsem používal normální multimetr s ručičkou od Metry Blansko, a ten na měření baterek žádné napájení nepotřeboval. Baterky se do něj musely dát jen když jsem chtěl měřit ohmy, nebo jiné součástky které nemají vlastní napětí.
Baterky měřím tak, že připojím jeden kabel do té zdířky vpravo, kde je nápis INPUT, a druhý do zdířky 20A. Pak jsem ho zkusil dát i do té kde je nápis mA. Volič jsem přepnul na rozsah 20 A stejnosměrných, pak na 200mA, a pořád je na displeji nula.

Díky, to je ono, už měří, já sem to měl blbě zapojené.
Proč další multimetr? Jako že monočlánky tužkové nebo ty tlusté by daly víc než 20A? Vždycky sem je měřil ručičkovým multimetrem, který měl rozsah do 3A, a u některých šla ručička až nadoraz, ale nikdy se mu nic nestalo.
Teď jsem jich pár změřil a nejvíc sem naměřil 5A.
A taky v návodu píšou že má vratnou pojistku která se vypne při přetížení, a pak se zase sama zapne. Takže by se nic nemělo stát ani kdybych měřil víc ne?

Předně - co jsi chtěl na baterii měřit? Jaký proud je schopna dodat do zkratu? Předem si uvědom, že proudové vstupy jsou jištěné. Dobrá tužková baterie by mohla pojistku na vstupu 200mA snadno přepálit! Chceš-li měřit proud je potřeba si předem ujasnit, jaký rozsah použít. Neznáš-li možnosti měřeného zdroje proudu začínej vždy na nejvyšším rozsahu. Měřicí kabely připoj do zdířky označené COM a 20A, přepínač rozsahů přepni na stejnosměrný proud 20A (bílý tisk, žlutý je střídavý). Teprve když se ujistíš, že proud není větší než 200mA můžeš kabely přepojit do vstupu 200mA a přepínač rozsahů nastavit podle předpokládaného proudu.
Multimetr obsahuje elektroniku, a ta bez napájení fungovat nemůže. Takže multimetr bez baterie nefunguje. Baterie používej zásadně alkalické, jednak vydrží mnohonásobně déle, maji všeobecně lepší vlastnosti než baterie burelové a hlavně nevytečou.

jo to jsem tak dělal. Na rozsahu 20 A ukazoval nulu, tak sem přepnul na 200mA, a pořád ukazuje nulu. Baterka přitom dává určitě víc než 1A. Chtěl jsem měřit proud na krátko. Vždycky sem to tak měřil s ručičkovým multimetrem a dobré tužkovky dávaly přes 3A.

Že by tužková baterie přepálila pojistku na rozsahu 20A je nepravděpodobné, ale ta na rozsahu 200mA to má již s největší pravděpodobností za sebou. Proč nenaměří nic ani rozsah 20A takto na dálku těžko určit, zvlášť když nevíme co všechno se s multimetrem dělo...

U multimetr "s ručičkou" (přesněji řečeno s magnetoelektrickým měřidlem) se ručička přímo hýbe účinkem procházejícího proudu, takže tam napájení není potřeba. Digitální multimetr napájení potřebuje, protože obsahuje složitou elektroniku včetně mikroprocesoru :-) Iphone ti taky nepoběží bez baterek :-) Odměnou za to spotřebovává z měřeného obvodu mnohem méně energie, takže jej také méně ovlivňuje. Na měření odporu u ručkového měřáku baterku potřebuješ, protože odpor není zdroj proudu.

Ohledně toho měření proudu. Multimetr sis pravděpodobně zničil připojením na rozsah 200 mA. Vevnitř bude pravděpodobně pojistka společná pro všechny proudové rozsahy, takže proto nefunguje ani ten 20 A rozsah. Ostatně je to přímo na tom měřáku i napsané "fused - max. 500 mA". Dobrá zpráva je, že se to dá opravit, ale podle toho jaké máš znalosti elektrotechniky (soudě podle tvých dotazů) to nedělej sám, ale někomu zkušenému si řekni :-)

Druhá věc je, že jsi byl několikrát varován ať neděláš, tak mi tě ani není moc líto když jsi se na všechny ty dobré rady vykašlal.

Nezničil, už to funguje, já sem to měl zapojené ve špatné zdířce. Navíc má vratné pojistky, které se samy zase zapnou kdyby se měřák přetížil. To píšou v návodu. A měřil sem prvně na rozsahu 20A, a až když nic neukázal, tak sem přepnul na 200mA. A když se nezničil ani ten starý ručičkový, který měl rozsah do 3A, tak proč by se zničil nový který má rozsah do 20A?

Tak já jsem myslel, že ta elektronika se taky bude napájet z té měřené baterky.

měřicí přístroj ti nesmí ovlivňovat měřený obvod, nic z něj neodebírat ani nepřidávat.
třeba když nesmí sériový ampérmetr vnášet chybu do obvodu, bývá na něm úbytek napětí řádově 10mV. jestli máš ukončenou 9.třídu základní školy, dovedeš si představit, jak napětím 10mV napájíš a/d převodník v měřáku a jeho displej?

opravdu chceš s těmito znalostmi neustále poučovat všechny okolo, že baterky se měří zásadně do zkratu a že čínské pojistky fungují?

Samozřejmě. Když dává míň jak 0,2A tak je na vyhození, když dává víc jak 1A tak je plně nabitá, respektive utáhne všechny spotřebiče. Tužková baterka může klidně pořád ukazovat skoro 1,5V a přitom na žárovku 1,5 už ani nezažhaví.

mžikový impuls tužkové baterky přes ampérmetr, to se desítky let používá, na tom není nic objevného.
jen je úchylné na to kupovat pomalý digitální měřák a zatěžovat tu baterii tak dlouho, než se ti podaří odečíst ustálenou hodnotu zkratu na displeji.

když tě zajímají baterie do ovladače, tušíš jak dlouho je používáš, vidíš jestli reaguje napřímo nebo i odrazem od zdi. u baterky zas vidíš jestli někam dosvítí nebo ne. (a když nedosvítí, možná to chvíli vydrží v ovladači, než pudeš kolem krámu).
dá se měřit napětí a malé rozdíly porovnat s jinými bateriemi. a když jiné baterie nemáš, stejně tam nic jiného nedáš, není co objevného vymýšlet.

ale byl tu jeden retard, který chtěl to samé dělat s autobaterií.
osobně jsem zažil stejně uvažujícího pacienta, který měřil proud v zásuvce, to už je na darwinovu cenu.

No já bych měl i radši ručičkový, ale těch už moc není a ještě jsou pomalu dražší než ty digitální. Ale já jeden mám, PU120, jenže teď sem ho nějáký rok nepoužíval a zjistil sem, že nefunguje. Doufám že ho někde spraví, a budu mít jeden rezervní.
Napětí ale nic neřekne, viděl sem už tužkovku co měla víc voltů a nesvítila na žárovku 1,5V vůbec, a jiná měla míň voltů a svítila.

fascinuje mě, že přes oba své dotazy, kde s tebou nikdo z elektrikářů nesouhlasí, pořád bereš své nápady vážně, rozumíš tomu nejlíp.

ručičkový má to cenné chování, že ti ukáže výchylku nějakým kmitem a už v té desetině vteřiny vidíš, jak na tom měřená hodnota asi je.
digitálu to trvá, je míň vhodný, zvlátě pro nesmyslné měření které se blíží zkratu zdroje.

když o pár desítek procent přetížíš ručkový systém (magnetoelektický v pu120), můžeš ho trvale poškodit.
elektronické měřáky mohou mít ochrany, ale fak si myslíš, že tvůj 20A rozsah u baterky, která může mít zkratový proud až kiloampéru, že něco zachrání v měřáku za tři stovky?

digitál ti asi od pohledu připadá složitější než nějaká krystalka, přesto jsi nechápal, že i taková věc potřebuje své napájení, ačkoliv u tebe doma nic bez zdroje/baterky nejede.

a když ty nedokážeš porovnat baterie a nejspíš neregistruješ rozdíl mezi alkalickými nebo dobíjecími niklovými články, neznamená že to neumí někdo jiný.

To já vím, že autobaterie nejde měřit ampérmetrem nakrátko. Mluvil jsem o měření baterek co mají 1,5 V. Ručičkový by byl lepší, já mám ještě ten PU120, jestli mi ho spraví tak ho budu používat, akorát že ten má rozsah jen do 3A a to je málo i na některé tužkovky.
Jo nechápal sem že potřebuje napájení, protože ten ručičkový ho nikdy nepotřeboval. Respektive se napájel z měřené baterky.

On to totiž není proud do zkratu, ale v případě běžných multimetrů a k nim přiložených měřících drátů je to vlastně do zátěže v řádu stovek mohm. Takže pro běžné alkalické tužkové baterie bez rizika. Ovšem tužkové lithiové už je trochu jiná liga. O tom šíleném nápadu s autobaterií nemluvě...

Tak to máš štěstí :-)

Napájení z měřené baterky by sice teoreticky šlo (za cenu vnesení významné nepřesnosti do měření, viz předchozí příspěvek od ledního brtníka), ale třeba při měření na rozsahu 200 uA by to už nefungovalo. A takových měření je v elektronice většina.

"když se nezničil ani ten starý ručičkový, který měl rozsah do 3A, tak proč by se zničil nový který má rozsah do 20A?"

Na rozsahu 20 A asi ne, tolik tužková baterka nedá (má velký vnitřní odpor). U nějaké větší baterky (autobaterie) by to ale nastat mohlo, protože tam by hrál roli i vlastní odpor toho měřáku. Viz minulá debata o zkoušení baterií.