Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Svářecí trafo

mi při zapnutí shazuje jistič ale při sváření jistič drží.Napětí je 400 V,jištění 15 A.Myslím,že je to rázem při zapnutí,lze to,prosím, nějak obejít?Děkuji.

Kdybych chtěl měnit jistič,neptám se na OBEJITÍ.Ještě upřesnění,když vypnu jistič k zásuvce,potom zapnu vypínač trafa a pak zapnu jistič,tak se jistič udrží.Napadá mě,že se při zapnutí třífázového jističe nezapnou fáze v přesně stejný okamžik.Také mě napadá stavitelný předřadný odpor. Váš názor?

Dobrý den to je běžné , zvláště pokud trafo delší čas stojí, vlivem magnetizačního velkého magnetizačního proudu vybaví jistič , je jedno jak je nastaveno , záleží na okamžiku připnutí , chce to softstart ,jednoduché a funkční jsou na svarforu, jinak pokud jste z okolí Poděbrad tak vám mohu pomoci

Toto řešení není možné,protože se jedná o hlavní jistič do domku a ti lumpové,vymlouvajíc se na bezpečnost,jinou charakteristiku jen tak nepovolí.Mimochodem tak nutí k vyššímu jištění a tedy vyššímu poplatku za jistič.

Pokusím se připomenout,výše jsem psal o NESOUČASNÉM zapnutí dvou fází při použití jističe/starého provedení/.Trafo je na dvě fáze a při zapnutí jističem se objeví na vinutí každá v jiný okamžik-starý jistič jsou tři mechanicky spřažené jističe.Může to být důvod že hlavní jistič nespadne?

Nejdříve, co je to za trafo? Někdy pomůže zapojit to přes prodlužovák alespoň deset metrů, nepříliš silný, ale tak, aby to vydržel.
Pokud to nepomůže, tak nějaký soft start.
Nesoučasné sepnutí fází nemá vliv. Pokud je to na dvě fáze, ke skutečnému zapnutí dojde až při sepnutí i druhé fáze.

Může to být i náhoda. Jestli jistič vypadne nebo (občas) ne, záleží na tom, v jakém okamžiku došlo k sepnutí ve vztahu k průběhu sinusovky.
Větší úspěch při zapnutí jističem bývá třeba v tom, že kontakty jističe při zapínání nesepnou zcela mžikově.
Tím dojde na kontaktech ke krátkému zajiskření. Toto zajiskření stačí k tomu, že absorbuje proudový náraz. Zajiskření je ve skutečnosti malý elektrický oblouk mezi kontakty. Ten ale vykazuje odpor, který náraz proudu částečně omezí. Po dolehnutí kontaktů se oblouk ukončí, ale mezitím došlo k magnetizaci trafa. Jev je velmi krátký, ale k naběhnutí trafa může stačit.
Podobnou práci může udělat jeden z možných softstartů. Do přívodu se zapojí malý výkonový odpor (Tak 0,5 ohm, teď z hlavy nevím, co jsme tam dávali). Tento odpor se přemostí stykačem. Cívka stykače se napájí společně s trafem.
Po zapnutí vypínače se připojí trafo přes odpor, ale ve zlomku sekundy stykač odpor přemostí. Zpoždění je dané jen hmotou a setrvačností kotvy stykače, ale často stačí. Pokud nestačí, musí se doplnit nějaký zpožďující obvod.
Je to obdoba zapojení softstartu v invertorech.

Řešil jsem stejný problém a nakonec stačila žárovka do série.(tady by to byly 2 stejné v sérii)
Bylo to uděláno tak že spinač trafa měl 2 polohy. První poloha bylo zapojeno trafo přes 2 žárovky( 2x 40až 100W),
druhá poloha bude trafo na přímo.
První poloha nemusí být aretovaná, stačí se na ní zdržet 0,02 vteřiny, jen to někdy blikne