Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem FM rádio-vysvětlení "efektu zachycení" - sousedící stanice se neruší

Dobrý den, může někdo vysvětlit, jak funguje u FM rádia následující efekt?

FM
podstatně menší rušení příjmu, signál před demodulací prochází omezovačem a ten tyto poruchy eliminuje (většina poruch je rázu impulzového-amplitudového). Také vzájemné rušení sousedních stanic je menší než u amplitudové modulace. Platí, že pracují-li dvě AM stanice na kmitočtech velmi blízkých, dochází k rušení, pokud rušící stanice není v místě příjmu přibližně 10 krát slabší. U FM modulací se při příjmu dvou signálů se stejným nebo blízkým kmitočtem automaticky zdůrazňuje silnější užitečný signál a naopak výrazně potlačuje slabší rušivý signál (efekt zachycení - capture effect).

On taky fungovat nemusi, zalezi, jakym zpusobem probiha demodulace.
Ale ta dneska v naprosty vetsine pripadu probiha pomoci fazovyho zavesu. Tedy v prijimaci je napetim ladenej oscilator, ktery kmita na priblizne stejnym kmitoctu jako prijimanej signal(obvykle, byt ne nezbytne nutne se to odehrava na mezifrekvenci). A pak je tam zaves, kterej se snazi doladovat ten oscilator na frekvenci toho prijimanyho kmitoctu. A prave to doladovaci napeti je presne ten pozadovanej signal, co z toho ma lezt do repraku. A taky z toho plynou ty popsany vlastnosti - pokud je jeden signal stabilne silnejsi(rika se o 3dB, ale neni to dogma), tak si zaves vybere ten silnejsi a ten slabsi zmizi.
Dneska se jeste vic objevujou konstrukce na principu softwarove definovynyho radia, tam se to nasampluje a upocita procesorem, potencial na potlaceni je jeste vetsi.