Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochrana proti laseru z gravírovacího stroje

Ahoj, koupil jsem si https://www.gearbest.com/laser-engraver-&-cnc/pp_009648039201.html?wid=1433363 a nevím, jak moc nebezpečný te n gravírovací laser je. Je možné si poškodit zrak při pozorování gravírování? Samozřejmě mi je jasné, že pokud se podívám přímo do laseru, tak oslepnu ale pokud se budu dívat, jak to vypaluje do dřeva, tak mi hrozí taky něco?

Případně mě napadlo, že bych si vyrobil konstrukci okolo gravírky z něčeho takového https://www.levnestavebniny.cz/gutta-acrylcolor-zelena-.8062/, ochránilo by to zrak?

Děkuji a přeji hezký den a omlouvám se pokude se jedná o hloupý dotaz.

Gravírovací laser je nebezpečný a odražený paprsek také. Stačí když se odrazí třeba od odloženého nožíku, šroubku, čehokoliv. Ochranné brýle stačí - ale musí být kvalitní. Nevím jaké brýle přiložili k tomu laseru, ale "laserové" brýle od 3M stojí běžně přes pět tisíc. Samozřejmě musí být dělané přesně na vlnovou délku toho laseru. Ochranné kryty se dělají z plechu a mají pozorovací okénko, opět speciální, určené pro daný typ laseru. A vzdálenost nechrání - už z definice, protože paprsek laseru je mj. paralelní (resp. má velmi malou rozbíhavost a půl metru je na poškození sítnice jako nic, nehledě na to, že oko samo si ten paprsek zaostří přesně tak, aby napáchal co nejvíce škody). Sám laser mám (fíbrový) a neexistuje aby byl někdo bez brýlí v místnosti, když je otevřený kryt.