Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prerabanie elektriny

Dobry den

Zakupili sme 2 izbovy byt, panel. Mam moznost prerobenia elektroinstalacie do elektroinstalacnej listy tak, ze ich nebude vidiet, miesto toho aby som ich daval do "steny". Moja otazka smeruje na bezpecnost elektroinstalacnej listy vs ulozenie do drazky v panele. Je ulozenie elektroinstalacie do drazky v panele vyrazne bezpecnejsie ako do listy (riziko poziaru, skratu atd.)? Listy budu skryte za vstavanymi skrinami. Zasuvky byt mali byt sucast list. Dakujem za pripadnu odpoved.

Lišty se používají zcela běžně a není s nimi žádný problém. Když už má něco začít hořet, tak je to stejně v zásuvce nebo vypínači, ne uprostřed kabelu. A to ještě musí být elektroinstalace katastrofálně zbastlená aby to začalo hořet.

Pokud použijete kabely CYKY, ty jsou v provedení s odolností proti šíření plamene a dokonce je je možno klást i na hořlavé podklady. Takže pokud budou uloženy v elektroinstalčních lištách nebezpečí zahoření vlastního vedení a lišty je minimální. To už spíše (jak píší předchozí) dojde k "vyhoření" instalační krabice u zásuvek, případně odbočovací krabice (pokud jsou použity). Ale i toto je v současné době, při používání měděných vodičů, minimální předpoklad. Častější bývalo u vodičů hliníkových. Takže možno použít bez obav instalaci do lišt. Má to i tu výhodu, že je možno případně i dodatečně doplňovat (pokud je v liště místo) o další vedení.
https://mojeelektro.cz/kabely-cyky/16196-kabel-cyky-3-x-15-j-8591043356411.html