Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fotovoltaika

Dobrý den,

Měl bych dotaz v podobě Fotovoltaiky.

Chtěl bych na zahradu panel abych mohl napájet malou lednicku, světla.

Budu potřebovat solarní panel, baterii a nějaký solarní regulator je to tak?

Dle výpočtu celkové potřeby a výkonu pak pořídím dodatečný panel a baterii?

Ano, budeš potřebovat MPPT regulator, abys dostal z panelů co se dá. Současně tyto regulátory obsahují i nabíjení baterií.
K tomu si pak ještě přidej invertor, který ti z baterií (stejnosměrné napětí) udělá opět 240V střídavých.
Pokud je to na zahradu, šel bych cestou autoledničky, kterou můžeš napájet přímo z 12V/24V, stejně tak se dají pořídit i LED žárovky na stejnosměrné nízké napětí, buď přímo 12V nebo z rozsahem 12-90V (za hubičku z Číny)

Co se týká baterie, je třeba do výpočtu zahrnout, jakou část roku chceš energii čerpat. Pokud počítáš i se zimou, tak tam většinu času není dostatek slunce, abys to nějak využil.

Baterie jsou nejlevnější olověné akumulátory, tam při výpočtu počítej s tím, že čerpat můžeš 50%, max 60% kapacity. Pokud půjdeš níž, můžeš baterii zničit.

Teď jsem se koukal, 45l lednice na 12V má příkon 65W. Počítej s tím, že ji budeš muset živit nějakých 16h z baterií (beru jaro - podzim). To je asi 1kWh, pro 12V baterii je to 90Ah, s tím (využitelných 60%), takže budeš potřebovat nějakých 125Ah baterii. K tomu si připočti světla, případné další elektrospotřebiče, které bys živil přes invertor.
Teoreticky by ti na to měl stačit jeden 300W panel.

V zimě se to dá řešit vystrčením lednice ven - máš přírodní chlazení. Jinak bys musel kapacitu panelů ztrojnásobit a baterky min. zdvojnásobit.

Až ne jeden moment. Ku kompresorovej ladničke potrebuje sínusový, modifikovaný zdroj AC 230V/50Hz, získaný kvalitným meničom DC napätia, aby mu netrpel, nedrnčal, nevydával pazvuky, časom neskapal, ako každý elektromotor na ložiskách napájaný "hranatou" frekvenciou.