Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Konstrukcia na hojdacku a lano

Ahojte,

Planujem spravit jednoduchu konstrukciu na hojdacku a lano cize ziadna velka zataz.

Moj plan je na obrazku. Nechcem robit A-ckove konstrukcie.

Na zemi by to mali byt stlpi upevnene patkami do betonu (zaklad asi 70 cm)

Otazka je ci je treba na takuto konstrukciu aj zavetrenie kvoli statike. Stlpy planujem spajat kovovymi L-kami.

Dakujem za pomoc

Musíš v hornej partii pomyselný trojuholník navzájom preponou premostiť, tj. spevniť navzájom obe konštrukcie v rohoch, aby sa "nemrdali" počas pohupovania.

Len presne označ, kde bude zavesená hojdačka, na ktorom nosníku, lebo tento nákres na jednu hojdačku je akýsi zmätočný.

Určitě minimálně zpevnit jak píše Nuda. Já tam ale vidím jiný problém. Pokud tam budou dvě děti a jedno bude na houpačce a druhé na laně tak se dráhy při zhoupnutí dopředu kříží a dojde tam ke střetu houpajících se dětí. Pokud nechceš dělat A-čkovovou konstrukci tak zabetonuj dvě stojny (trubky) a nahoře přivař trubku s úchyty na houpačku a lano. Mezi lanem a houpačkou pak má být bezpečnostní vzdálenost, myslím že to bude minimálně 60 cm, ale nevím to přesně.

Je potřeba počítat s ohybovými momenty během houpání (ta houpačka za lana tahá i šikmo na obě strany) tak jen pozor, aby ty sloupy nebyly moc tenké. A nahoře spojit do trojúhelníka, jak už tu radili.