Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odběr z 1 ze 2 v sérii zapojených aku.

Zdravím, potřebuji poradit. Mám elektrický vozík a v něm dva gelové akumulátory v sérii, takže 24 V / 100 Ah. Chci si na vozíku vyvést USB a autozapalovač na nabíjení modelů ap. Na to potřebuju ale jen napětí z jednoho aku, tedy cca 12 V. Když budu odebírat proud jen z jednoho akumulátoru, nerozhodím je ? Aby to pak nebyl problém při nabíjení. Nabíječka je FILON FUTUR 24V 12A. Já myslím, že je nějak rozhodím a že bych to dělat asi neměl. Možná bych mohl využít těch 24 V jenže to bych musel mít něco na snížení napětí a to by asi zase zbytečně žralo proud, ne? Že bych použil něco takovýho : https://www.autio.cz/27202-linearni-menic-napeti-2412-10a.html Píšou tam účinnost 91%. Což bych těch cca 10% ztrát mohl nějak ustát. Díky za postřehy.

Jen nabití jedné, dvou baterií na jeden cyklus nabíjení vozíku by nemělo baterie až tak moc rozhodit.
Ale pokud by se jednalo o více nabíjení mod. baterií, z jedné baterie,mohlo by k většímu rozhození dojít. Nejjednodušší by asi bylo použití měniče 24/12V, ztráty by nebyly nijak velké.
Trochu krkolomné, ale použitelné by bylo, ke každé baterii připojit mini digi voltmetr (za pár korun Čína), a vývod od baterí k USB a mod. nabíječce zapojit přes přepínač.
Potom jednodušše nabíjet mod. baterie z akumulátoru s vyšším napětím, nebo střídavě z jednoho a druhého. :puff: (stačilo by použít jen jeden voltmetr, zapojený za přepínač).

K tomu měniči se stále více kloním. Je lineární a spínanej. Někde u toho lineárního uvádějí tu účinnost 91% jinde píšou, že lineární je méně účinný, že má účinnost kolem 50 %. Že spínanej je účinnější. Čemuž bych i věřil jenže spínanej, že zase může rušit nějakou elektroniku, což by na letišti mohlo u letadýlek na vysílačku i vadit. Ale nic o tom samozřejmě nevím. Takže to vidím na nějaký levnější spínaný měnič bez aktivního chlazení. Něco takovýho.
https://www.autio.cz/20148-spinany-menic-napeti-z-2412v-10a.html

Když chcete udělat ze 24V 12V tak je účinnost lineárního naprosto jasná, je to přesně 50% protože těch přebytečnějch 12V vám přemění na teplo. U spínaných zdrojů se naopak pod 90% moc nejde alespoň poslední dobou, kdy se na to dost kouká.

Já teda mám zkušenosti s něčím takovým
https://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-well-sd-100b-12
jen v provedení ze 12V (9..18) na 12V (přesně) a na 5V. Tam mě překvapila právě dost malá účinnost (slibuje se 75%), a ještě víc odběr běz zátěže (skoro ampér). Za to i při plném proudu a ještě zvýšeném zase tolik netopil. Odezva na pulzy byla taky slušná. Rušení jsem neměřil, to bych asi v reálné místnosti nenaměřil, pokud by to nějak výrazně nerušilo (také o tom moc nevím, ale tehdy ještě žil kolega, který to nádobíčko na měření rušení uměl obsluhovat, ale i s ním jsme jindy spíš našli mapu vysílačů VKV než nějaké rušení a to i když jsme věděli, že je).

Mimochodem k ručení u toho Vašeho tam máte homologační prohlášení o EMC.