Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Maturitní otázka

Dobrý den, při vypracovávání maturitních otázek jsem se dostal k jedné, kterou moc nechápu. Nejsem líný vyhledávat si informace, ale moc nerozumím poležení otázky.
Mám zařízení: Měnič napětí 12V/230V-50Hz (střídač). Je usazen v kovové krabičce a na výstupní zásuvce není ochranný kolík (PE). Krabička je plně izolována od napětí. otázka zní: Do jaké kategorie el. sítí lze uvedené zařízení zařadit?

Mě napadlo PELV, SELV. Ale to jsou zdroje nízkého (bezpečného) napětí a né sítě. Sítě znám pouze IT;TNC-S..., ale to je zase vysoká napětí.
Vím, že zařízení může sloužit jako oddělovací transformátor, ale nevím, jak před komisí odpovědět na tuto otázku.

Budu rád za každou odpověď.

Ahoj,
230 V je NÍZKÉ napětí a TN-x tam patří (jedná se o způsob ochrany a vedení poruchového proudu, ne o napětí).
Bezpečné napětí (přesná hodnota v závislosti na prostředí) je MALÉ.

Vzhledem k tomu, že je tam napsáno plná izolace a nikde není žádná zem, tak je má odpověď IT.

To je sit IT - to I je izolovany. Tohle teda plati na 100% pro vystup, pro vstup pouze v pripade ze je napajenej napr. z autobaterie. Ale chapu, otazka je formulovana tak trochu nestastne, zaradit zarizeni do siti je takova kostrbata formulace.
IT site jsou muj "konicek", klidne se ptej, pokud te zajima nejakej detail.

Nejcastejc dneska prave ty menice, to ma kde kdo.
Pak oddelovaci trafa pro servis/vyvoj.
Pak operacni saly, telekumunikace a obecne provozy, kde jedna porucha nesmi vedst k vypadku zarizeni.
A proc se v tom ja hrabu - trolejbusove trate tam, kde neni spolecna menirna s tramvajema, coz je vetsi cast siti v CR i evrope.

Spíš než dotaz na síť by to byl dotaz na třídu elektrického zařízení:
Zařízení třídy ochrany II
Elektrická zařízení, která nemají prostředky pro připojení ochranného vodiče. Ochrana před úrazem elektrickým proudem nezávisí na podmínkách instalace a je zajištěna dvojitou izolací nebo izolací zesílenou. Předměty třídy ochrany II se připojují pohyblivými přívody bez ochranného vodiče pomocí vidlic bez ochranného kontaktu.

Je to tedy zařízení s dvojitou izolací, jako je například vysavač v kovovém krytu, který se vůbec nikde nestýká s elektrickými obvody uvnitř, vysavač má běžnou dvojžilovou síťovou šňůru. Podobně různé elektrické zahradní sekačky s kovovým tělem (například Esa Rot) a podobné.
Lze ho tedy připojit k běžné síti.