Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem akumulátor vydržel

Je normální, že z 10 let starého notebooku (který se asi 5 let minim. nepoužíval - byl v šuplíku, bez baterky ani ránu nedá, po odpojení se ihned vypne) a tedy jeho akumulátoru (18650 zelené panasonic 2.6Ah) některé jeho články jsou "zachovalé"? (Jiné jsou mrtvé)

Měly 3.5V (což není extra hluboké vybití). Nabíjel jsem je na 4.03V max.proudem 0.9A s limitem na 4.16V asi hodinu nebo déle (pak jsem měl jinou činnost). Nabitý náboj velmi odhadem 1.35Ah. Což vypadá obstojně (otázka je kolik Ah by dalo rigorozní měření). Vizuálně jsou nepoškozené.

* hodnoty přepočteny jeden článek (jeden samotný váleček) - pro eliminaci sériového a paralelního zapojení.

Sériové spojování článků s výrazně odlišnými hodnotami vede k zajímavým výsledkům. Například při vybíjení prochází proud i články, které již nemají žádný vlastní náboj a proto se dokáží tímto proudem PŘEPÓLOVAT na opačnou polaritu... a tím se zničí. Totéž se děje i při nabíjení... a tak se ten článek jen opakované přepólovává a kapacitu má jen minimální.
Ano, je pravděpodobné, že některé články baterie přežily se sníženou kapacitou a jiné již zemřely do úplné nepoužitelnosti. Vyberte články s velmi podobnou kapacitou a vnitřním odporem a z nich sestavte baterii, která pak bude nějak fungovat... jestli se Vám to vyplatí :-/

Udělám z nich a zbývajících nový článek no NTB. Jen by mě zajímalo, jak to je udělané v systému baterie? Myslel jsem, že sériové spojení "není napevno", ale je řízeno nějakými tranzistory, které hlídají, aby každý z článků série byl nabíjen a vybíjen ve správných mezích.
A dokonce možná navíc v případě, že nějaký článek se stane nepoužitelný, bude přemostěn a baterie bude mít najednou kapacitu

Ostatně: do obvodu baterie jsou vyvedeny kontakty z každého článku (s postupný napětí: GND, +4V,+8V,+12V) místo jen GND a +12V

Nebo je to moc scifi a kontakty "mezi" slouží jen k pasivnímu měření napětí na jednotlivých článcích a pouze pro sledování pohybu napětí v mezích

Mají tenhle systém (individuální vybíjení a nabíjení článků v sérii, přemostění.) dražší baterie?