Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Impregnace dřevěného rámu vyvýšeného záhonů

Ahoj, ze získaných smrkových fošen jsem sešrouboval rám na vyvýšený záhon. Čím to napustit či natřít, aby to vydrželo aspoň dvě tři sezóny? Plánuju oddělit hlínu od rámu pet fólií, ale i tak bych to chtěl něčím natřít, teď je to absolutně bez laku. Ideálně něco ekologického, když to bude na zahrádce a kolem bude zelenina... Děkuji za rady.

Půdní bakterie dokážou dost rychle zlikvidovat i vyjetý olej, natož rostlinný. Brácha máčel kůly v horkém vyjetém oleji. Podařilo se mu kýbl oleje vylít. Ekologická katastrofa, kdyby to ohlásil, vybagrovali by tam kubík zeminy a brácha by se nedoplatil. Tráva odešla, ještě další rok to bylo znát, ale další rok tam vyrostly mlíčáky se skoro metrovými stonky s květy. jak kdyby tam rozsypal hnojivo. Po oleji ani stopy.
To dřevo odejde tak jako tak, ale pár roků vydrží. Nejspíš bych to natřel něčím syntetickým, to bakteriím, houbám a plísním tolik nechutná. Možná Luxol tak tři nátěry, aby se udělala i trochu vrstva na povrchu, nejen vsáknutí. Případný zépach dost rychle vyvětrá. Možná,pro větší odolnost napustit luxolem a navrch lodní lak.
Ale vzhledem k ceně nátěrových hmot bych se na to vyprdnul a nenatíral vůbec.
Na zahradě mám opěrné prkno v zemi za účelem vytvoření jakéhosi schodu bez jakéhokoliv nátěru už asi pět let.
Už je tedy dost nahnilé, ale stále to drží.