Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Akumulátor do felicie

Dobrý den, potřebuji nový akumulátor do felicie 1.3 MPI 50KW/1996/, stačí Varta Black https://www.kupoleje.cz/cz-detail-884627-autobaterie-varta-12v-56ah-480a-black-dynamic-c14-556400.html nebo jít raději do Varta Blue Dynamic - jde mi o to, jestli silnější nebude spíš na škodu - jestli to auto bude zvládat dobíjet. Nebo - co doporučujete do felicie - chci spíš něco kvalitnějšího. Díky za rady.

Autobaterie BOSCH S4 027, 70Ah, 12V (0 092 S40 270)

Tento rozmer sa zmestí do kastlíka. Vyber správny +kontakt podľa Feldy (Tuším pravý je + ak si čelom k baterke)

Altík tlačí cca 60A / 13.9V, max. 14.3V, teda stíha jedno škrtnutie štartérom + osvetlenie dobiť za 10-minút jazdy.

Bosch je momentálne TOP1 na trhu a ak chceš, aby ťa Bosch morálne prežila s tvojou Škodovkou, ber označenie S5, lebo do -50°C dáva 90% štartovací prúd. Nová technológia.

V každom prípade je nutné novú baterku pri 15-20°C nechať pulzným prúdom s nízkym nabíjacím prúdom (800-400mA) maximálne dobiť na 100% kapacity, lebo baterky ležia skladom čím hrozí dočasná sulfatácia, ktorá sa dá niekoľkonásobným dobitím úplne odstrániť.

100% dobitie vo vozidle altíkom nikdy nedáš, lebo bezúdržbové baterky je nutné dobiť na napätie 16,60V merané na svokrách, čo je strop akurátneho, plného dobitia. V mrazoch, v kastlíku počas dobíjania vo vozidle baterky, môže napätie vystúpiť na 17,3V. (Inteligentné nabíjačky s teplotným čidlom zvýšia túto hodnotu na 17,3V automaticky)

https://www.omegashop.sk/tovar/elektro/zasuvky/na-do/nabijacka-automoto-baterii-1224-v_1-6a_ip65-carclever-35939.html

https://www.zvaracky-obchod.sk/images/shop/products/34091/fullsize/wm-gallery-112.jpg

Baterky u týchto šuntov vhejklov, ktoré nemajú vlastný kastlík, najviac trpia v lete, ak sú vedľa motora ovievané vetrákom z chladiča, žhavým potrubím výfuku a kúrenia radiátora, sú tesne pod kapotou na ktorú praží Slnko, zohrejú sa na 55°C čím sa odparuje voda počas dobíjania skrz nanomriežky zátok. Teplo ničí viac baterky ako silné mrazy.

Existuje možnosť, po obvode obaliť baterku tromi vrstvami baliaceho papiera preloženého alobalom, aby sa znížilo sálavé teplo a takto obatoľené batoľa v plienočkách z alobalu vložiť do kastlíka.

Tady se zase někdo nudí a píše kraviny, nezáleží vůbec na věku, ale na stavu auta, pokud má pěknou felicii po nějakým dědovi, vydrží dalších 10 let bez problémů.
Jinak k otázce, stačí kterákoliv baterie, i základní 44Ah, ale já měl ve felicii 60Ah a je to lepší, větší rezerva v mraze, nevybije se tak rychle častým startováním po městě a při delší jízdě se zas dobije. Nemusel jsem ji nikdy dobíjet, kdežto tu malou jo, když jsem více jezdil v zimě po městě, poslouchal rádio při vypnutém motoru atd...
Značku třeba Akuma, Bosch, Varta nebo Exide

Tak já píšu kraviny a mám Felicii r.v.1998 a ty už ji nemáš? Kde je? Felicii po tchánovy z roku 1995 jsem před dvěma roky odvezl na vrakáč (propad se hever a motor papal 1l oleje na 1000 km). Pokud se začneš chovat ekonomicky, tak zjistíš že po najetí více jak 250 000 km v dnešním provozu a solení musíš přistoupit k opravám karosérie (prahy, podběhy, zadní dveře atd.). Buď to dokážeš sám a pak se jistě neptáš na poradně na velikost baterie a nebo o tom moc nevíš a pak si musíš opravy platit a dojdeš k tomu, že tě oprava bude stát více než jiné slušně ojeté auto. Ještě dodávám, že baterii (obyčejnou) mám ve Feldě od roku 2010. Pokud ji udržuješ tak vydrží.