Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Olověný akumulátor: jaké je bezpečné vybití?

Olověný akumulátor s napětím 6 V bude sloužit jako zdroj pro nízkonapěťové osvětlení.

Vím, že rozumný vybíjecí proud je do 0.1 C, tj. pro akumulátor 12 Ah je vybíjecí proud 1.2 A. Jak je to ale s hloubkou vybití takového akumulátoru? Vím, že přesná metoda je měřit napětí na elektrodách a podle toho se zařídit; nicméně ne vždy je v dosahu osoba znalá.

Jde mi teda o to, do jaké míry je vhodné akumulátor vybít (a pak zase nabít na 100%), aby se zajistila jeho přiměřená životnost?

Dá se stanovit nějaká rozumná hranice vybití v procentech?

V zasade - cim melci cykly, tim delsi zivotnost. Olova jsou uplne nejstastnejsi, kdyz nejsou vybijeny pod 80% SOC, pak jsou to desitky tisic cyklu. zatimco kdyz je cucas na 20% SOC, jsou to maly stovky cyklu.
Jinak i vybijeci proud 1C neni pro olovo velkej problem ani z hlediska kapacity(bude nizsi, ale ne brutalne, treba pri 10C neni ani polovicni) ani z hlediska zivotnosti - ale zalezi na kostrukci, potazmo urceni akumulatoru.