Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč se rozpadly litinové vzpěrky cihel u akumulaček 4,5kW ?

Dobrý den,

proč se rozpadadjí litinové vzpěrky mezi cihlama v akumulačních kamnech Fikoterm 4,5kW?

Kamna jsou skoro 35 let stará a funkční.

Já myslel, že právě litina je na vysoké teploty do kamen vhodná. Jsou přeci litinová kamna, litinové rošty do kamen ...

Ptal jsem se u firem na kamna-jaká náhrada za vzpěrky.

Navrhují, že mám vyrobit vzpěrky nejlépe z nerezu, že prý vydrží lépe. To by měl být nějaký speciélní nerez ?

Nebo co kdybych tam dal klasický silný jekl - určitého rozměru ? Snesl by ty velké teploty uvnitř aku kamen ?

Děkuji za případné rady.

Litina se mohla rozpadnout proto, že byla mizerné kvality. Nevím, jak ty vzpěry vypadají, jestli se dejí udělat z plechu nebo z čeho mají být, ale určitě bude stačit nějaká obyčejná nerez, tzv. potravinářská, 17240 podle ČSN nebo 1.4301 podle DIN. Ta sice při teplotních cyklech časem křehne, ale tíhu cihel by měla vydržet. Existují také žáruvzdorné nerezi, ale to už je spíš průmyslová záležitost a hůř se shání, hlavně v malém množství. Běžný jekl by to měl teplotně taky vydržet, ale bude rezivět. Dělají se i nerezové jekly, třeba by to bylo řešení.