Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chladne radiatory na dome

Tak když jsem to prohlíd, tak jde o "samotížku" s radiátory s dvoučinnými ventily. Klasika dřívějších let. Mám v podstatě shodné, pouze s litinovými radiátory a slouží už více jak 30 let (a předpokládám, že by mohla klidně ještě dalších 30).
V dnešní době už je vše většinou tenkotrubní, s čerpadlem a termostatickými ventily na radiátorech, což bývá trochu jednodušší. A hodně instalatérů dnešní doby (staří a zkušení mazáci vymírají) si se "samotížnou" klasikou někdy ani nedokáží poradit.
Ale k problému.;-) Začnu od počátku.
1. Vyčisti, případně raději vyměň expanzku! Ta je tak zrezivělá, že bude plná rzi a ta když se dostane do přívodu a při poklesu hladiny i do přívodní trubky a ucpe ji, může to nadělat pěknou paseku. Měl jsem podobný problém (s tou rzí) a tak jsem nakonec, před cca 10-ti lety udělal expanzku z 15 l plastového kanystru a je po problému.
2. Tlak na manometru odpovídá výšce expanzky nad kotlem 7 m. Souhlasí?
3. Ventily použité na radiátorech jsou dvoučinné!!! Pokud s nimi někdo manipuloval a "šteloval" celou soustavu (možná i dříve na topení kotlem na uhlí) je možné, že jsou ventily přiškrceny v základní poloze. Což předpokládám, že by mohl být ten problém.:-/
Proto o tom podrobněji, abych to vysvětlil.
Nahoře, nebo zespodu na ventilu (podle toho jak je ventil namontován) je šestihranná hlavička šroubku (většinou na klíč 10 mm). Pokud tento šroubek dostatečně povolíš (o cca 4-5 mm/ pozor, vytéká voda, nutno dát pod to kýbl) a pak otáčíš kolečkem proti směru hodinových ručiček, posunuje se ve ventilu šoupě, které nastavuje základní průtok ventilu. Úplným vytočením proti směru hod.ruč. se max. otevře, obráceně se uzavírá. Tím se nastavuje tedy základní průtok. Pak po určitém malém pootočení jde zase šroubek zašroubovat (je tam "kulisa"). A pak polohy otevřeno a zavřeno jsou pro možnost uzavření a otevření, ale základní maximální průtok je dán předchozím nastavením! Pokud je toto provedeno s přiškrcením, dochází i při "plně" otevřeném ventilu k malému průtoku.
Toť zřejmě důvod, proč radiátory netopí dostatečně a jsou u spodu chladné!!!
Pokud je to tak, pak i když kotel "běží" na max. nastavených 60 stupňů na termostatu, voda se v něm brzo ohřeje na tuto teplotu, neboť dostatečně necirkuluje v systému a kotel vypne a systém netopí.
Ještě bych doporučil, pokud jsou větší mrazy, nastavit na termostatu kotle i na 80-90 st.C. Jinak řízení vytápění, pokud je tedy dobře seřízen celý systém, obstará spolehlivě prostorový termostat v "řídící" místnosti (doporučuji obývák).
Ještě, pokud je celá soustava dobře seřízena, není pak problém, pokud někdo nešahá na ventily, aby bylo někde přetopeno, nebo chladno. Ale, aby to bylo dobře seřízeno, to někdy trvá i pár dní.
Já (tedy dnes zeťák) topíme nyní dřevem (mají les a tak to je levné). Ale víc jak 10 let jsem před tím topil rovněž kotlem na plyn (Dakon U22 s plynovým adaptérem) a bylo to perfektní. Soustava seřízena, řízeno prostorovým termostatem REGO v obýváku (shodným s Tvým) a spínacími hodinami. Do ložnic v podkroví uzavíráno, přes den, elektromagnetickým ventilem a druhými spínacími hodinami a o topení jsem se nemusel vůbec starat. A vzhledem k tomu, že jsem, rovněž pře těmi zhruba 30-ti lety, celý baráček, původně z klasických cihel 40 cm tloušťky zdi, obalil 8 cm skelné vaty a oplášťoval, i spotřeba byla a je velmi malá.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny