Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vypalujúce sa žiarovky

První LED žárovky,které jsem koupil, byly jakési značky immax a objednané z E shoppu. Měly velice dobré provedení z hlediska chlazení. Průsvitné čelo bylo z matového skla a tělo žárovky bylo až na proužek izolace od objímky, celé z hliníku. Toto kuželovité tělo bylo navíc žebrovité, takže vzduch se mohl dostávat částečně i dovnitř. Základní destička s čipy, byla na toto tělo přišroubovaná přes teplovodnou pastu. Výkon měly 12W a svítily příjemným světlem, zdánlivě jako 100W žárovka. Přesto do roka ze čtyřech odešly tři, jedna svítila asi o tři měsíce déle.
Byly použity v chodbě, světle nad vchodem a dílně. Ale možná odešly způsobem, který u LED nedoporučuji. Všechny byly použity ve světlech typu uzavřená koule na tzv. kopytu. Pravděpodobně se v té kouli více zahřívají. U všech došlo k přepálení jednoho z čipů. Pak žárovka svítila dál, na polovinu čipů, což si člověk a ni nevšimne, než odejde čip z druhé paralelní série. Dělal jsem pokusy, kdy jsem jednu žárovku rozebral na čipy a v ostatních žárovkách vadné vyměnil. Operace dost náročná, ale pak ještě nějakou dobu svítily, než se to opakovalo.
To ale byly jediné které měly hliníkové tělo. Například EMOS ale i jiné, mají hliníkový chladič podstatně menší, jen jakýsi kroužek, který je navíc celý zalitý v plastu. Už na váhu, neváží ani z poloviny co ty hliníkové. U těch to chlazení je velmi špatné. Také se to většinou projevilo vadným kondenzátorem zdroje, který je uvnitř asi hodně teplý bez možnosti chlazení. Tyto žárovky ale již nebyly v uzavřených koulích, přesto odešly.
Pravděpodobně, žárovky menších výkonů, třeba 7W, při stejném provedení vydrží podstatně déle, protože menším výkonem se tolik nehřejí. Ale já kupoval jen s výkonem 12W. Taková LED, svítící volně bez krytu, se po nějaké době nedá v ruce udržet. Jakou teplotu pak mají čipy a měnič uvnitř nevím, ale asi dost.
Proto jak jsem už psal, přestávám věřit alespoň u těch výkonnějších, na mnoho tisíc provozních hodin.
Ale nedivím se tomu. Dnes už je odtajněná kdysi velkými výrobci žárovek udělaná kartelová dohoda, že se uměle snížila životnost žárovek na 1000 hodin. Jinak by byla podstatně vyšší. (zdroj: pořad v ČT2 před nějakým časem).
Tehdy se rychle nasytil trh a bylo potřeba zajistit trvalou výrobu. Dnes výrobci nepřiznané přesto prokázané používání "kurvítek", je v podstatě to samé. V některých případech se ani výrobci tím nijak netají. Například mám doma samostmívací svářecí kuklu, kde ke knoflíková lith. baterie pevně zalitá v plastu a bez destrukce kazety nelze vyměnit.Životnost cca. dva roky, už nejde... Pokusím se o "vratnou destrukci" a baterii vyměnit.
Tak bych se divil, že by výrobci tolerovali životnost LED několik desítek tisíc hodin. Co by po čase vyráběli?
Jen asi budou muset nějak načasovat životnost alespoň na záruční dobu, jinak jim to budou lidi fest vracet, tedy alespoň ti, co si schovají účet, ne jako já, že ho vyhodím.
-- Ještě zmínka k těm "kurvítkům" Před už několika lety, jsem koupil v Lídlu varnou konvici. Jinak je perfektní. Je dvouplášťová, nikde nepálí a má el. termostat s volbou teploty. Ale fungovala necelé dva roky. (účet opět nebyl).
Rozebral jsem ji a zjistil, že napájecí zdroj pro elektroniku je realizovaný přes kondenzátor a odpor ze sítě a stabilizaci. Odpor velikosti asi 0,5W, byl zatížen asi na dvojnásobek a horký tak, až byl trochu napálený plošný spoj. Přitom místo na větší bylo. Odpor byl přerušený. Dal jsem nový o větším výkonu. Konvice už pracuje několikrát denně asi tři roky bez problémů. Že by to nebylo "kurvítko? :-)
V té souvislosti jsem si také uvědomil, že i varná konvice ve vypnutém stavu a odložená do napájecího podstavce může brát stand-by výkon. Není to moc, ale i tak.. :puff:

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny