Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím natřít dřevo, aby odpuzovalo kapaliny (stůl)

Zdravím,
vyrobil jsem stůl a jako vrchní desku použil ořechové dřevo. Vypadá to všechno skvěle až na jeden háček.. Je to stůl a na ten se běžně dostávají tekutiny všeho druhu.. Voda, barva, oleje,.. atd atd.. A co samozřejmě nechci je, aby pak na tom krásném stole byly fleky od polívky, barviček a bůh ví čeho.. Nějak se v těch produktech nevyznám a jediný co mi připadá na mysl je lak na dřevo, jenže nechci aby bylo dřevo lesklý a zachovalo si svůj přírodní matný vzhled. Taky nechi aby na něm byla nějaká znatelná vrstva nátěru, která by se mohla časem začít loupat a podobně.. Měl jsem na mysli něco co by se třeba do toho dřeva nasáklo, vytvrdlo či nějak tak a dřevo potom už další tekutiny odpuzovalo. Nemáte nějaký tipy čím to dřevo ošetřit? Děkuju za rady.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Tieto nápady s nahriatym ľanovým olejom či zriedenou fermežou sú velice pekné, ale majú chybu. Olej…
Nuda 11.12.2018 11:47
Nuda
Epoxidovej lak je dobrej, v extremu by slo i uvazovat o prelaminovani celyho stolu nejakou "pavucink… poslední
bahno 12.12.2018 10:12
bahno

Tieto nápady s nahriatym ľanovým olejom či zriedenou fermežou sú velice pekné, ale majú chybu.

Olej sa patle, dlho zasychá na tvrdom, listnatom masíve a po položení vlhkej nádoby apod. sa zmení farba a textúra dreva do doby, než sa voda odparí. Vznikajú na doske kolesá, zmeny farby od vlhkosti do belava, šedi. Jediná výhoda je, že sa dá zasvinený povrch umyť nejakým saponátom a znovu napustiť ľanovým olejom.

Podľa mňa na orechové drevo s nádhernou kresbou, textúrou, je do interiéru najvhodnejší dvojzložkový, transparentný epoxidový lak na drevo:

https://www.efarby.sk/epolex-s1300-epoxidovy-dvojzlozkovy-lak-na-drevo-a-kov-tuzidlo-p4810

Volá sa: EPOLEX S1300 - epoxidový dvojzložkový transparentný lak na drevo a kov + EPOLEX S 7300 tužidlo 0,4kg.

Potravinársky je Epoxid nezávadný, bezpečný, neutrálny, dajú sa zo stola oberať odrobinky od chleba, oblizovať rozliate omáčky, kečupy, majonézy.

Podľa množstva primešaného tužidla je možné vyrobiť povrch rôznej tvrdosti, od vláčneho, poddajného až po čistú vaňovú glazúru. Čím viac tužidla, tým je lak tvrdší, takmer ako sklo.

Povrch pred samotným lakovaním dreva je nutné jemným šmirgľom prebrúsiť, nábytkári majú nekonečné pásy s jemným gritom zrna na brúsnych papieroch prípadne filc na doleštenie povrchu pred lakovaním.

Požičaj si takýto xindel: https://www.hornbach.sk/shop/Naradie/Brusky/Pasove-brusky/S16287/zoznam-tovaru.html

Ani vibračné brúsky nie sú na zahodenie:
https://www.hornbach.sk/shop/Naradie/Brusky/Vibracne-brusky/S16285/zoznam-tovaru.html

Po vytvrdnutí Epoxid neprepustí vodu, kyseliny ani zásady (myslím bežné, kuchynské, 10% ocot, jar na riady, apod.) do dreva pričom zvýrazní nádhernú textúru orecha, ako keby si lakoval nitrocelulózovým, transparentným, acetónovým lakom určeným na lesklý nábytok.

Len s prebrusovaním takéhoto dvojzložkového laku je robota. Tiež nie je vhodné sekáčikom na mäso búrať bravčové polovičky na takto lakovanom stole prípadne si z neho spraviť žehliace prkno určené na naparovacie 200°C žehličky. Epoxid zvládne maximálnu teplotu do 120°C, pri vyššej teplote mäkne, živica sa roztápa.

Epoxidovej lak je dobrej, v extremu by slo i uvazovat o prelaminovani celyho stolu nejakou "pavucinkou", sklem o gramazi 20-30g/m, to je prakticky neviditelny a zachova to kresbu dreva pri veliky odolnosti. Je to vcelku narocny na precizni praci, aby to bylo fakt neviditelny, ale jde to. Ma to ale jednu zasadni chybu - bude to leskly, coz tazatel nechce.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru