Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem přívodní kabel k el. troubě

dobrý den,

dělám půdní vestavbu a chci mít v jedné místnosti dovedený kabel k el. troubě (kdyby náhodou někdy v budoucnu byla třeba kuchyň). Jaký kabel mám dovést, aby to troubu a desku utáhlo. Děkuji

Záleží na vzdálenosti a na jištění přívodu. Pro vestavnou troubu a várnou desku (nebo klasický sporák) do vzdálenosti cca 30m a jistič 3x16A (char.B) stačí i CYKY 5Cx2,5. Každopádně ale 3+N+PE 400V (3x230V proti N). Pokud dáš 5Cx4, nic tím nezkazíš. Rovněž natáhnout už také aspoň 3 vývody na 1+N+PE 230V kabelem CYKY 3Cx2,5 a jištěné 1x16A (char.B), jak píši i předrádci (konvice, mikrovlnka, a.t.d.). A ukončit vícezásuvkovými komponenty, nebo aspoň dvojzásuvkami u předpokládané kuch.linky. A chrániče v kuchyni být (až na výjimky - nevyhovující impedance ochranné smyčky) nemusí. Ten je nutný pouze pro koupelny a na venkovní zásuvky.

V posledních několika letech s vydáním no­vých verzí norem, jako např. ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, ČSN 33 2130 ed. 2 či vybraných částí ČSN 33 2000-7-7xx, byly v oblasti povinné­ho použití proudových chráničů zpřísněny po­žadavky. Z uvedených norem vyplývá obecně povinné použití chráničů se jmenovitým rezi­duálním proudem 30 mA pro všechny jedno­fázové zásuvkové okruhy do 20 A a všechny třífázové zásuvkové okruhy do 32 A. Zmíně­ná ČSN 33 2130 ed. 2 navíc vyžaduje použi­tí chrániče se jmenovitým reziduálním prou­dem 100 mA pro třífázové zásuvkové okru­hy nad 32 A jmenovitého proudu. Společným jmenovatelem povinného použití chrániče je ve všech těchto případech přítomnost laické obsluhy. To se netýká pouze bytů, ale i ko­merčních objektů.