Budu trochu hřešit Provedení samotného řetězu zřejmě není venkovní. Ale vzhledem k napájecímu napětí a napětí na jednotlivých sériově zapojených diodách, i když se do objímek dostane voda, moc to tomu neublíží.
Sice může mezi vývody diod vzniknout svod přes vodu, ale při napětí asi 3 - 4 V, bude velmi malý. A celkové napětí 24V je od sebe dost vzdálené přes sérii diod. Voda ale může způsobit korozi vývodů diod a kontaktů v objímkách.
Ale vlastní zkušenost, podobné řetězy mi o vánocích svítí venku i na dešti už několik vánoc a stále drží.
K samotnému síťovému adaptéru. Podle symbolů na pouzdru, je s dvojitou izolací a v provedení bezpečnostního oddělovacího transformátoru. Je sice určen do vnitřního prostoru, ale není až tak otevřený. Větrací otvory jsou jen na ozdobu, nejsou otevřené (alespoň se mi to tak jeví). Voda se do něj ale může dostat přes jack konektor a také vstupní vidlice není do vlhka. Pokud to není kupované na tržnici, tak se snad dá symbolům věřit, i když to je z Číny (co také není.. ). Takže vzhledem k bezpečnostnímu provedení dotyk s živou částí řetězu není nebezpečný.
Tedy bych se nebál použít řetěz i na případném dešti. Ale krabičku s ovládáním, je nutno před vodou chránit.
Například jak píše Bahno, použít nějaký kryt, stačí i plechovka pod kterou se to skryje a položí na něco, kde voda nemůže stát. Nebo umístit pod nějakým přístřeškem. Atmosférická vlhkost nevadí, jen případná voda.
Vzláštní pozornost je ale se zdrojem. Pokud by byl zapojen třeba do zásuvky venku na zdi, překrýt něčím, aby se na něj přímo nedostala voda z deště, udělat improvizovanou stříšku, dole otevřenou. Do igelitu ale nebalit, také se potřebuje chladit. Pokud by se zapojil přes prodlužovák, skrýt pod kýbl společně s ovládací krabičkou. Myslím, že takto provedené to je celkem bezpečné. Nebezpečí by snad hrozilo, kdyby někdo odklopil krycí kýbl a manipuloval se zásuvkou prodlužováku. Ale stejné nebezpečí je u prodlužováku k zahradní sekačce, že by někdo strkal hřebíky do koncovky se nepředpokládá. Vhodné by bylo zapojení přes chránič.
--- Čtení pro otrlé, slabší povahy nečtěte Já jsem elektrikář občas silně hřešící. Kdysi, když se na vietnamských tržnicích objevilo množství řetězů, byly ještě se žárovičkami, s ovládáním na několik blikacích režimů a přímo na síťové napětí. Izolace vodičů, patic žárovek a celkem velmi mizerná. V televizi probíhalo množství varování, jak je to nebezpečné, že to může způsobit úraz, nebo požár. Později to bylo zakázáno a inspekce to trhovcům zabavovala.
Tak já, duše hříšná, ve snaze prokázat, že to až tak není, několik takových řetězů koupil. A směle a drze to navěšel venku na keře a stromy. Před případným deštěm, jsem chránil jen připojení na prodlužovák a ovládací krabičku. No, pro částečné uklidnění hříšné duše, jsem to zapojil přes chránič. Předpokládal jsem, že na jednotlivé žárovce je napětí jen asi 3V a celkové napětí je rozložené na délku série žárovek. Provozoval jsem to tak bez problémů po několik Vánoc. Nikdy se nestalo ani to, že by to vyplo chránič a to i často na to pršelo.
Je fakt, že bydlím na polosamotě a nikdo mimo známých sem většinou nechodí. Někde ve městě bych si to asi nedovolil ani já. Jen jeden řetěz byl na keři, případně dostupný, ostatní na stromech, mimo přímý dosah ze země.
Ale přes všechna varování, to fungovalo venku na dešti a ani chránič nevypnul. Ale už to nepoužívám a všichni okolo přežili Ale nikomu nedoporučuji, takový prasárny můžu dělat jen já, já jsem s elektrikou kamarád, mě neublíží.