Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem topný kabel v zemi

Zdravím kutily,

potřebuji natáhnout cca 50m 32mm PE trubky, z různých důvodů nemůžu jít hluboko pod zem, ale jen asi 30cm. Používání bude jen občas, jednorázově, ale potřebuji aby trubka nezamrzla (nebo zamrzla a zase rozmrzla, to je mi dost fuk).
Nejdřív jsem se na trubku rozhodl usadit T kus s víčkem a autoventilkem, abych mohl po čerpání maximum vody vyfoukat pryč - pokud to nezamrzne v celém průřezu, vlažná voda při čerpání si cestu udělá.

Druhá věc - 50m topný kabel se v zemědělství dá sehnat celkem normálně i za normální peníze, otázkou je co to vydrží v zemi. Máte s tím někdo zkušenost? Připáskoval bych ho k trubce a obalil mirelonem, nějaké ukládání do chráničky v tomhle případě asi nebude mít smysl.
Umístění do trubky podle mého názoru nepřipadá moc v úvahu, čerpaná voda je kalová a dřív nebo později by se to někde ucpalo (navíc může obsahovat agresivní příměsi různého druhu)

Jak byste to řešili vy? Jen nenavrhujte výkop do nezámrzné, nebo si vás na něj najmu a budete litovat :-D

Předmět Autor Datum
V pohode. Mozna bych na ty izolaci pridal, krome miralonu dat i třeba vrstvu vaty, ale ta je navlhav…
bahno 19.11.2018 09:56
bahno
Běžně se kabel ukládá do okapu. V zemi snad mohou být agresivnější jen nějaké chemikálie.
Kyncl 19.11.2018 15:00
Kyncl
...a myši, žížaly, rejsci, krtci, brouci, plísně, houby, kořeny...v okapu je proti tomu jen listí a…
nocturneop15 19.11.2018 15:42
nocturneop15
Můžeš trubku položit do spádu? Pokud ano tak by neměl být problém to po čerpání vypustit. Dále píšeš…
nerady 19.11.2018 20:05
nerady
Taky doporučuju chráničku na celý "komplet": trubka-samolepící AL folie-topný kabel na spodu trubky…
mirektatra 19.11.2018 20:45
mirektatra
Potrubí omotat topným kabelem, poté obalit mirelonem a po úsecích (kusech) cca 5 m toto nasoukat do…
George63 19.11.2018 20:34
George63
A nakonec bych to zasypal škvarou nebo popelem,oboji je vynikajici izolace. poslední
Kenav 19.11.2018 22:48
Kenav

V pohode. Mozna bych na ty izolaci pridal, krome miralonu dat i třeba vrstvu vaty, ale ta je navlhava.
Ja mam tohle na vtoku do baraku, kde ta trubka vede mezerou mezi barakem a zemi a není s tim problém, staci i pomerne malej vykon, tipuju to na cca 5W/metr. a uz to nezamrzne.

...a myši, žížaly, rejsci, krtci, brouci, plísně, houby, kořeny...v okapu je proti tomu jen listí a voda. Tak proto mám jistou pochybnost, ale asi mi nezbude než to zkusit. Pokud je šance že to vydží pár let, jde o houby. Holt se to jednou za čas vykope a zase zakope. Blbé je jedině to, že se to vždycky bude odehrávat v zimě :-)

Můžeš trubku položit do spádu? Pokud ano tak by neměl být problém to po čerpání vypustit. Dále píšeš, že budeš zbytek vody vyfoukávat kompresorem. Dle toho usuzuji, že budeš čerpat jen občas. Je možné nalít (nasát) do potrubí například nemrznoucí směs do ostřikovače? Pokud obtočíš trubku topným kabelem a nebude odizolována od okolní zeminy, odmrazení bude trvat dlouho. Nejlepší by bylo položit potrubí do chráničky (například plastové odpadní trubky, husí krk na odvodnění-žlutý, husí krk na kabely červený, plechové okapní roury atd.). Pokud to nedáš do chráničky hrozí poškození kabelu od kamínků, přejezdem atd.

Taky doporučuju chráničku na celý "komplet": trubka-samolepící AL folie-topný kabel na spodu trubky (teplo jde nahoru)-samolepící AL folie-tepelná izolace (MIRELON je k prdu - navlhne. Lepší je černá izolace, jakou používají chlaďaři-odzkoušeno), to celé v chráničce (kopoflex). Takhle si myslím, že by to mělo mít dlouhodobou životnost a při občasném provozu ušetříš čas a elektriku na rozmrazování před použitím. Že by silnostěnné plastové (černé) potrubí zamrzlo a prasklo v zemi při běžné zimě, tomu nevěřím.
Ještě k elektrické bezpečnosti: Měl by to být topný kabel s ochranným opletem - tedy TŘÍŽILOVÝ a chránit by se měl proudovým chráničem+jističem dle příkonu. Spínání topení při velkých mrazech bych při zakopání cca 30 cm silně zvažoval - prostorovým termostatem na vytápění žlábků - venkovní teplota...

Potrubí omotat topným kabelem, poté obalit mirelonem a po úsecích (kusech) cca 5 m toto nasoukat do červeného "husího" krku pro ukládání kabelů do země. Dělá se nějak i kolem 6 cm průměru a to by mohlo jít. Spoje potrubí omotat igelitem (izolepou). Mirelon bude tepelně izolovat a "hadice" mechanicky chránit jak kabel tak i mirelon proti zvlhnutí. U vyústění potrubí do země (u objektu a el.přívodu kabelu) k potrubí osadit čidlo elektronického termostatu (termistor - vsunout jej do ochranné hadice k potrubí), který by při poklesu na teplotu -1 st.C zapnul napájení kabelu a při +1 vypnul. :-p

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru