Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pneu Peugeot 107

Dobrý den,
mám Peugeot 107 z 2009 naší výroby a původní pneu Conti eco nental 155/65 R 14 a patřičné zimní pnenu z z. 2011.
Neumím poznat typ, ale vzorek je na ploše k silnici stejný.
Celá kola mi mění tedy dvakrát ročně místní automechanik a říká, že tyto dnešní gumy ( tedy celá kola) se nesmí měnit strany, musí tedy být stejné vždy vlevo a stále stejné vpravo. Že už nejde jako u starých aut měnit gumy křížem. To jsme dělali u Trabanta.
Je to pravda? Kola se mi zdají úplně stejná, ale nemusím mít správné oko.
Děkuji

Zimné gumy (výhradne) majú svoj špecifický dezén, aby bol v zábere v smere pohybu vozidla, tiež majú na bočnej strane vyznačené (vyliate) v gume šípky, ktorým smerom sa má odvalovať guma.

Tieto pneu sa nedajú prehadzovať krížom medzi nápravami, ale výhradne iba po stranách medzi prednou a zadnou nápravou. Zozadu do predku a naopak.

U letných gúm či "obojpohlavných" je možné robiť krížový prehoz.

Osobne na vozidle s jednou hnacou nápravou dojazdím na doraz zimné gumy podľa predpisu o výške dezénu na náprave a ak sa zoderú kúpim iba dvojicu nových pneu, ktoré nahradním nemiestno zodratých. (Väčšinou na vozidlách s predným náhonom odídu tieto predné gumy, pričom na zadnej náprave sú takmer ako nové, nezodraté, zadné prežijú 2x výmenu na prednej náprave).

Nekupujem a nemením viac, ako je nutné. Ak jazdíš iba rekreačne, nederieš gumy za sezónu ako ja, označ si na jar pri výmene kriedou predné gumy, aby si nemal na jeseň v tom guláš, ktoré sú zadné a ktoré sú predné.

Díky a všechny odpovědi a rady.
Zkoumala jsem letní kola, tak proto jsem asi nenašla na gumách vůbec žádný rozdíl. A mechanik asi tedy mluvil o zimních, že nelze měnit strany.
Opravdu najezdím velice málo, prakticky jen nákupy do blízkých měst, navíc u nás v Polabí vidím nějaký sníh tak jednou za zimu ráno, než posolí.
Vím o možnosti nechat celoročně zimní pneu a ušetřit za výměnu, doporučili mi to dokonce při STK.
Ale zase když jsou i ty letní ještě vpořádku...
Všechny odpovědi mi to ujasnily.